Uzaktan çalışmanın örgütsel yabancılaşmaya etkisi
The impact of remote work on organizational alienation
- Tez No: 915047
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemisiyle birlikte iş dünyasında oldukça popüler hale gelen ve önemli bir esnek çalışma modeli olan uzaktan çalışmanın, örgütsel yabancılaşma üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu amaçla, Mottaz (1981) tarafından geliştirilen ve Uysaler (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan örgütsel yabancılaşma ölçeği ve Başol ve Çömlekçi (2022) tarafından geliştirilen uzaktan çalışma tutumu ölçeği kullanılarak anket yoluyla uzaktan uygulayan sektörlerde çalışan 419 katılımcıdan online yöntemle veri toplanmış ve basit doğrusal regresyon yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, uzaktan çalışmanın yabancılaşma üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ancak zayıf bir etkisi olduğunu göstermektedir. Çalışma, bulguların yorumlanması ve daha sonraki araştırmalar için öneriler geliştirilmesi ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of remote work, which became a prevalent and flexible working model during the COVID-19 pandemic, on organizational alienation. For this purpose, data were collected through an online survey from 419 participants working in sectors implementing remote work. The survey utilized the alienation scale developed by Mottaz (1981) and adapted into Turkish by Uysaler (2010), as well as the remote work attitude scale developed by Başol and Çömlekçi (2022). The data were analyzed using the simple linear regression method. The research findings indicate that remote work has a statistically significant but weak effect on alienation. The study concludes with the interpretation of the findings and suggestions for future research.