Uzaktan çalışmanın örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilişkisi
The relationship between remote work, organizational commitment and organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 966985
  2. Yazar: GAFUR CAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVER YILDIZ BAĞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde birçok sektörde çeşitli nedenlerle geleneksel çalışma yöntemlerinin yanında esnek çalışma uygulamaları yaygınlaşmıştır. Bu uygulamalar arasında hem çalışanlar hem de işverenler tarafından en sık tercih edilenlerden biri olan uzaktan çalışma, modern çalışma hayatının önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Bu çalışmada Bursa ilinde otomotiv sektöründe uzaktan çalışma yapan bireylerin örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 129 kişiden veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan ankette Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Örgütsel Vatandaşlık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler analiz edilirken SPSS 27 programı kullanılmış olup veriler normal dağıldığında parametrik, normal dağılmadığında nonparametrik test teknikleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşmadığı bulunurken örgütsel bağlılık ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, flexible work practices have become widespread across many sectors alongside traditional working methods for various reasons. Among these practices, remote work, which is one of the most preferred by both employees and employers, has become an important element of modern work life. This study aims to examine the relationship between organizational commitment and organizational citizenship behavior among remote workers in the automotive sector in Bursa. In this context, data were collected from 129 participants using the convenience sampling method. The Organizational Commitment Scale and the Organizational Citizenship Behavior Scale were utilized as data collection tools. The data were analyzed using SPSS 27. Parametric test techniques were employed for normally distributed data, while non-parametric techniques were used for data that did not meet normality assumptions. The results indicated that organizational commitment and organizational citizenship behavior levels did not significantly differ across demographic variables. However, a positive relationship was found between organizational commitment and organizational citizenship behavior.