Uzaktan çalışmanın örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerine etkisi ve bir uygulama
Th effect of remote work on organizational commitment and job satisfaction and an application
- Tez No: 705223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL GÜRÜN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Küreselleşen dünya, işletmelerin rakipleriyle her alanda rekabet edebilmesi ve varlığını sürdürebilmesi ekonomik ve sosyal hayatta tüm sektörler için geniş coğrafi alanlarda rekabeti sahip olduğu iş gücü ve iş gücüne katkı sağlayan bireylerin sosyal yaşam ve iş dengesi ihtiyacı ile mümkündür. Bununla birlikte gelişen iş teknikleri bütün iş görenlerin geleneksel çalışma yöntemi ile yeni belirli saat aralığında belirli bir merkezde toplanarak çalışması yerine rekabet ve küreselleşme ile gelişen yenilikler sayesinde işletmelerde tutuna bilmek ve sürdürülebilme aralığının sağlanması alternatif çalışma yöntemlerine takip ederek ayak uydurmakla yükümlüdür. Örgütsel bağlılık ve iş tatmini çerçevesinde ulusal ve uluslararası geniş platformlarda rekabetçi, yenilikçi ve üstün iş verimi olan günümüz koşullarına uyum sağlayabilen İş görenler ve 4847 sayılı kanunda yapılan esnek çalışma düzenlemeleri günümüz koşullarında devam etmiş olup Pandemi süreci ile de uzaktan çalışıma literatürüne katkıda bulunmuştur. Teknolojik gelişmeleri iş hayatına uyarlamak zorunda olan küresel ekonomik ve iş dünyası yeri nesil teknolojik uygulamalarla çalışma hayatına geleneksel olandan yenilikçi alternatif düzene geçişi kolaylaştırmış ve gün geçtikçe ülkemizde de çalışma hayatında yenilikçi uygulamadan adaptasyon süreçlerinin hızlanması ile girmeye başlamıştır. Çalışmamızın yeni çalışma düzeni olan uzaktan çalışma üzerine iş veren iş gören ve sosyal çevre alanlarına uygulamadan sonra avantaj ve dezavantajlarıyla birlikte çalışmamıza konu olan uzaktan çalışma adaptasyon süreci şirketler ve çalışanlar ile değerlendiren birinci bölüm kapsamında veri temininden hemen sonra yeni çalışları başlamıştır. İkinci bölüm çalışmaları için Türkiye ve Dünya'da gerçekleşen uygulamaların uzaktan çalışma kültürüne sağladığı katkı incelenmiş olup organizasyon el davranış gözlemlerini yapılmıştır. Uzaktan çalışmada sektöre değerlendirme kriterleri ile başarı faktörleri ile iş tatmini ve örgütsel bağlılığa etkisi teori aşamasından çıkarak pratikte işlenmeye başlamıştır. Çalışmanın giriş, gelişme, sonuç olarak belirlediğimiz aşamaları sonuç bildirgesi yayınlayacağımız üçüncü bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın kapsama ve içeriğini teorik aşamadan çıkarıp çeşitli değerlendirme ölçekleri kullanarak örgütsel davranış ve iş tatmini iş gören ve iş veren etkisine bağlılık ekseninde güven, satıcı, adaptasyon süreçlerini değerlendirmek uzaktan çalışma konusunda Türkiye ve Dünyada ilgili deneyimleri kullanıp algı yönetimi yapıp duyguları ve yetenekleri özellikle iş görenler için alt kategorilerine ayırarak pratikte uzaktan çalışmanın insan kaynakları fonksiyonu olan örgütsel bağlılık ve iş tatmini etkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the ability of businesses to compete with their competitors in every field and to survive is possible for all sectors in economic and social life, with the workforce they have competition in wide geographical areas and the need for social life and work balance of individuals who contribute to the workforce. However, the developing business techniques are responsible for keeping up with the businesses and keeping up with the alternative working methods, thanks to the innovations that have developed with competition and globalization, instead of the traditional working method of all employees and meeting in a certain center at a new specific time interval. Employees who can adapt to today's conditions with competitive, innovative and superior work efficiency on national and international wide platforms within the framework of organizational commitment and job satisfaction, and flexible working arrangements made in the law no 4847 continued in today's conditions and contributed to the literature on remote working with the pandemic process. The global economic and business world, which has to adapt technological developments to business life, has facilitated the transition from traditional to innovative alternative order to working life with next-generation technological applications, and it has started to enter the working life with the acceleration of adaptation processes from innovative applications in our country day by day. On the new working order of our study, remote working, after the application to the employers, employees and social environment areas, new studies have started immediately after the data supply within the scope of the first part, which evaluates the remote working adaptation process, which is the subject of our study, together with its advantages and disadvantages. For the second part studies, the contribution of the practices realized in Turkey and the world to the remote working culture has been examined and organizational behavior observations have been made. In teleworking, evaluation criteria, success factors, job satisfaction and organizational commitment have started to be processed in practice, leaving the theoretical stage. The stages of the study, which we determined as the introduction, development and conclusion, consist of the third part, which we will publish the final declaration. By removing the scope and content of the research from the theoretical stage and using various evaluation scales, evaluating trust, vendor, adaptation processes on the axis of commitment to the effect of organizational behavior and job satisfaction on the employee and the employer, using the relevant experiences in Turkey and the world in remote working, making perception management and making emotions and abilities especially for employees. By dividing them into sub-categories, the effect of remote work on organizational commitment and job satisfaction, which is the human resources function, has been determined.