Katılım ve konvansiyonel bankaların kurumsal sosyal sorumluluk bakımından karşılaştırılması
A comparison of participation and conventional banks in terms of corporate social responsibility
- Tez No: 915077
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İşletmelerin faaliyetlerini kurumsal sosyal sorumluluk bilinci içerisinde yürütmesi işletmelerin farklılaşmaları için önemli bir ölçüt haline gelmiştir. Bu çalışmada, kurumsal sosyal sorumluluk kavramının Türkiye'deki mevcut durumu ve bankaların yapmış oldukları çalışmalar incelenerek elde edilen veriler ışığında karşılaştırma yapılması ve kurumsal sosyal sorumluluk düzeylerinin bankacılık performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada konvansiyonel bankalar ve katılım bankaları ele alınmıştır. Seçilen bankaların bağımlı ve bağımsız değişkenlerindeki değerler faaliyet raporlarından ve Türkiye Bankalar Birliğinden elde edilerek Panel veri analizi yardımıyla sonuçlandırılmaya çalışılmıştır. Bankacılık sektöründe sosyal sorumluluk göstergeleri ile performans göstergeleri arasındaki ilişkiyi istatistiksel olarak açıklayabilmek için üç model oluşturulmuştur. Bankacılık performansı ile sosyal sorumluluk göstergelerine ilişkin değişkenlerin logaritması alınarak analizlere dahil edilmiştir. Bankacılık sektöründe sosyal sorumluluk göstergeleri ile bankaların performans göstergeleri arasındaki ilişkinin pozitif olduğu görülmüştür. Konvansiyonel bankalar ve katılım bankaları için sosyal sorumluluk göstergeleri bakımından bankalar içi kırılganlığın bankalar arasındaki kırılganlıktan daha yüksek olduğu görülmüştür. Konvansiyonel ve katılım bankalarının sosyal sorumluluk uygulamalarının performansları üzerindeki etkilerini göstermek için oluşturulan Model 1, Model 2 ve Model 3 için Delta homojenlik testi uygulanmıştır. Testte sıfır hipotezi, eğim katsayılarının tümünün yatay kesit birimler karşısında aynı olduklarını, alternatif hipotezin ise eğim katsayılarının yatay kesit birimlere göre farklılaştıklarını varsaymıştır. Homojenlik test sonuçlarına göre, sosyal sorumluluk uygulamalarının konvansiyonel ve katılım bankalarının performansını gösterebilmek için oluşturulan modellerin %5 önem düzeyinde eğim katsayılarının tümünün yatay kesit birimler karşısında aynı olduklarını ifade eden sıfır hipotezinin reddedilemediği görülmektedir. Bu bulgu, tüm modellerde eğim katsayılarının homojen olduklarını söylemektedir.
Özet (Çeviri)
Conducting its activities with awareness of corporate social responsibility has become an important measure that differentiates a business from others. The present study aimed to determine the current state of the concept of corporate social responsibility in Türkiye and to compare banks in terms of the corporate social responsibility activities they have done so far, and to determine how their levels of corporate social responsibility were related to their banking performance. The study sample was comprised of conventional and participation banks. The data related to the dependent and the independent variables in the study was obtained from the selected banks' policy statements and the Banks Association of Türkiye and analysed through the methodology of panel data analysis. A total of three models were created to statistically explain the relationship between the indicators of social responsibility in the banking sector and indicators of performance. The logarithms of the variables of indicators of banking performance and those of social responsibility were included in the analyses, which indicated a positive significant relationship between the two variables. Fragility in terms of the indicators of social responsibility was significantly greater within individual banks than inter-bank fragility. The Delta homogeneity test was conducted on the Model 1, Model 2, and Model 3 created to determine how conventional and participation banks' social responsibility activities influenced their performance. The null hypothesis in the test assumed that all slope coefficients would be the same against cross-sectional units, while the alternative hypothesis assumed there would be differences in slope coefficients. The homogeneity test results indicated that the null hypothesis, which suggested that all of the slope coefficients of the three models that were created to determine the effects of the social responsibility activities on conventional and participation banks' performance would be the same against cross-sectional units, could not be rejected, which points to the fact that the slope coefficients were homogenous in all three models.