18. yüzyılda İstanbul'da veba salgınları
Plague outbreaks in İstanbul in the 18th century
  1. Tez No: 915081
  2. Yazar: ŞEYHMUS ÖYÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYCİBİN SEYİTKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma, 18. yüzyıl boyunca İstanbul'da yaşanan veba salgınlarına ve bu salgınların toplum üzerindeki etkileri başta olmak üzere, şehrin sosyal-ekonomik yapısını nasıl etkilediğine odaklanmıştır. Osmanlı Devleti'ne uzun bir süre başkentlik yapmış olan İstanbul, 18. yüzyıl boyunca yetmiş dokuz defa veba salgınlarına maruz kalmıştır. Bu salgınlar, yüksek miktarda insanın ölümüne ve maddi kayıplara yol açmıştır. Sadece sosyal ve ekonomik yapıyı etkilemekle kalmamış, aynı zamanda şehrin siyasi tarihinde de önemli izler bırakmıştır. Salgınların çoğu küçük çaplı olmakla birlikte bazıları şiddetli olmuş ve şehirde büyük bir kaosa sebebiyet vermiş, nüfus ve ekonomik anlamda büyük sıkıntılara yol açmıştır. Salgınlar sadece İstanbul'la sınırlı kalmamış, Anadolu ve Balkanlar gibi bölgelere yayılarak ülke ekonomisini derinden etkilemiştir. Bu durum, şehirde açlık ve kıtlık yaşanmasına ve gıda fiyatlarının artmasına sebep olmuş, bu da isyanların büyümesine neden olmuştur. Salgınlar sırasında halkın yerini terk etmesi, bölgedeki vergi toplayıcıları ve yöneticilerin işlevsiz hale gelmesine sebep olmuş, bu da ülke ekonomisinde büyük bir boşluk yaratmıştır. Bu karışık durum, imparatorluğun başkentini de etkilenmiştir. Bu çalışma, sadece İstanbul'da değil, aynı zamanda imparatorluğun Anadolu ve Balkan topraklarında yaşanan salgınların İstanbul'da yarattığı bunalımlara da odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the plague epidemics that occurred in Istanbul throughout the 18th century and how these epidemics impacted not only society but also the socio-economic structure of the city. Istanbul, which served as the capital of the Ottoman Empire for a long period, was struck by plague epidemics 79 times during the 18th century. These outbreaks resulted in the death of a significant number of people and led to material losses. Not only did they affect the social and economic structure, but they also left important marks on the political history of the city. While most of the outbreaks were minor, some were severe and caused great chaos in the city, leading to significant demographic and economic challenges. The epidemics were not confined to the city alone but spread to regions like the Anatolian countryside and the Balkans, profoundly impacting the country's economy. This situation led to famine and shortages in the city, causing food prices to rise, which, in turn, contributed to the support of rebellions. During the outbreaks, the population's abandonment of their areas caused tax collectors and local administrators to become ineffective, creating a major void in the country's economy. The capital of the empire was also affected by this crisis. This study not only focuses on the crises experienced in Istanbul but also examines the impact of epidemics in the Anatolian and Balkan territories of the empire on the capital city.