Paslanmaz çelik kron uygulanan çocuklarda periodontal, mikrobiyolojik, radyografik değişikliklerin uzun süreli değerlendirilmesi
Periodontal, microbiologic, radiographic evaluation of stainless stell crowns in children: A long term study
- Tez No: 111499
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEŞE AKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1. daimi molar dişlere yerleştirilen paslanmaz çelik kronların dişeti sağlığı üzerine etkisi enzimatik, klinik, mikrobiyolojik ve radyografık yöntemlerle değerlendirildi. Dişeti cep sıvısnda nötral proteaz enzim ölçümü için Periocheck ofis testi kullanıldı. Bu test kiti periodontal dokuların sağlığının tesbitinde kullanılan geleneksel metodlarla karşılaştırıldı. 9-10 yaşları arasında 20 çocuğun aşırı harabiyete uğramış ya da endodontik tedavi gerektiren simetrik alt 1. daimi molar dişleri çalışmaya dahil edildi. 20 adet paslanmaz çelik kron Adhesor (çinko fosfat siman), 20 adet paslanmaz çelik kron Granitec Z2 (fluoridli paslanmaz çelik kron) ile yapıştırıldı. Sağlıklı antagonist 1. daimi molar dişleri kontrol grubu olarak seçildi. Tüm hastalara oral hijyen eğitimi verildi. Tedavi öncesinde ve tedaviden sonra 21. gün, 3., 8., ve 12. ayda klinik, enzim, mikrobiyolojik ve radyografik değerlendirmeler yapıldı. Klinik, mikrobiyolojik, radyografık ölçümler ve Periocheck ofis testi ölçümleri istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuçlar, paslanmaz çelik krona komşu dişeti dokusunun sağlığı ile sağlıklı dişin dişeti dokusu arasında bir yıl sonra herhangi bir farklılık göstermedi. Periocheck ofis testinin sensitivitesi %87, spesifısitesi % 85 olarak bulgulandı. İyi uyumlu paslanmaz çelik kronların genç daimi dişlerde dişetinin sağlığı açısından güvenle kullanılabilir geçici restorasyonlar olduğu gözlendi. Ayrıca Periocheck ofis kitinin periodontal hastalıkların erken teşhisinde yaralı, ekonomik ve pratik bir metod olarak kabul edilebileceği görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
128 SUMMARY In this study, the effect of stainless steel crowns, placed on first permanent molars on gingival health were evaluated clinical enzymatic, microbiologic and radiographic methods. Periocheck chair-side kit was used to assay the presence of neutral proteases in clevicular fluid. This test kit was compared with traditional methods of detecting periodontal health. Symetric first permanent molar teeth of 20 children, between 9- 1 0 ages, with extensive caries or require endodontic treatment were used. 20 stainless steel crown were cemented with Adhesor (zincphosphate cement) and symetric 20 stainless steel crown were also cemented with Granitec Z2 (zincphosphate cement with fluoride). Healthy, contralateral first permanent molar was selected as control tooth. All of the children received oral hygiene instructions. Clinical, enzymatic, microbiologic and radiographic examinations of the teeth and surrounding tissue were performed before the treatment and in the 21st day, 3, 8, and 12 months following the treatment. Clinical, microbiological and radiographical measurement and Periocheck chair-side test assay were evaluated statistically. The results didn't show any difference between the health of the gingival tissue adjacent to stainless steel crown restorations and healthy control tooth after one year. Periocheck had a sensitivity of 87% and a spesifisity of 85%. It was thought that the perfectly fitting stainless steel crowns on as interim restorations for the health of marginal gingiva. And Periocheck chair-side test kit was concluded to be a useful, economic and practical method in early diagnosis of periodontal disease.