Daimi vital pulpalı dişlerde mineral trioksit agregat pulpotomisi ve kök kanal tedavisinin başarısının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the success of mineral trioxide aggregate pulpotomy and root canal treatment in permanent teeth with vital pulp
  1. Tez No: 916089
  2. Yazar: CEMRE ÇELİK YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAVŞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada daimî vital pulpalı dişlerde Mineral Trioksit Agregat (MTA) kullanılarak gerçekleştirilen pulpotomi ile geleneksel kök kanal tedavisinin klinik ve radyografik başarı oranlarını retrospektif olarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin arşivlerinde yer alan, 2018-2022 yılları arasında MTA ile pulpotomi veya kök kanal tedavisi uygulanmış hastaların klinik ve radyografik verilerini kapsamaktadır. Çalışma grupları şu şekilde planlanmıştır: Grup 1: Mineral Trioksit Agregat (MTA) ile pulpotomi uygulanan dişler, Grup 2: Geleneksel kök kanal tedavisi uygulanan dişler. Çalışma toplam 196 dişte yürütülüp, retrospektif olarak incelenen dişlerin %45'ine pulpotomi, %55'ine kök kanal tedavisi işlemleri uygulanmıştır. İki yıllık takip sürecinde periapikal durum değerlendirmesi, Orstavik ve ark.'nın 1986 yılında tanımladığı periapikal indekse (PAİ) göre yapıldı. Radyografik değerlendirmede referans alınan PAİ skorlaması modifiye edilerek, tedavi günü PAİ skoru ile kontrol günü PAİ skoru değerlendirildi ve gruplandırıldı. Skorun azaldığı ve radyografiye göre PAİ 1 ve PAİ 2 (PAİ≤2) değerlerini alan olgular iyileşmiş olarak kabul edildi. Kontrol PAİ skorunun başlangıca göre artarak, PAİ 3, PAİ 4 ve PAİ 5 değerlerini aldığı olgular ise başarısız olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda, MTA ile uygulanan pulpotomi tedavisinin, kök kanal tedavisine göre daha yüksek başarı oranlarına sahip olduğu tespit edilmiştir. İki yıllık takip sonuçlarına göre, pulpotomi uygulanan dişlerde başarı oranı %92,1, kök kanal tedavisi uygulanan dişlerde ise %80,4 olarak belirlenmiştir. Sonuç: MTA ile gerçekleştirilen pulpotomi tedavisi, genç daimî dişlerde ve uygun klinik durumlarda kök kanal tedavisine bir alternatif olmaktadır. Anahtar Kelimeler : Mineral Trioksit Agregat (MTA), Pulpotomi, Kök Kanal Tedavisi, PAİ (Periapikal indeks)
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to retrospectively evaluate the clinical and radiographic success rates of pulpotomy using Mineral Trioxide Aggregate (MTA) compared to traditional root canal treatment in permanent teeth with vital pulp. Materials and Methods: The study included clinical and radiographic data from patients treated with MTA pulpotomy or root canal therapy between 2018 and 2022, archived at Uşak University Faculty of Dentistry. The groups were defined as follows: Group 1, teeth treated with MTA pulpotomy, and Group 2, teeth treated with root canal therapy. A total of 196 teeth were examined, with 45% undergoing pulpotomy and 55% root canal therapy. Periapical status was assessed during a two-year follow-up using the periapical index (PAI) described by Ørstavik ve ark. (1986), modified to compare the PAI score from the treatment day to the follow-up day. Cases with a decrease in PAI score to 1 or 2 (PAI ≤ 2) were considered healed, while those with scores of 3, 4, or 5 were deemed failures. Results: The success rate of MTA pulpotomy was higher than that of root canal treatment. After two years, pulpotomy-treated teeth had a success rate of 92.1%, while teeth treated with root canal therapy had a success rate of 80.4%. Conclusion: MTA pulpotomy is a viable alternative to root canal treatment in young permanent teeth with appropriate clinical conditions. Keywords : Mineral Trioxide Aggregate (MTA), Pulpotomy, Root Canal Treatment, PAI (Periapical Index)