Deneysel hayvan modelinde amniyon membranı ve kolajen membranın kemik rejenerasyonu üzerine etkilerinin mikro BT ve histomorfometrik yöntemlerle ı̇ncelenmesi
Evaluation of the effects of amniotic membrane and collagen membrane on bone regeneration in an experimental animal model using micro-CT and histomorphometric methods
  1. Tez No: 915099
  2. Yazar: DAMLA KAN KARABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA GÜZELDEMİR AKÇAKANAT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu (YKR), diş hekimliğinde kemik oluşumunu desteklemek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bariyer membranlar; osteojenik olmayan dokuların, defekt alanlarına sızmasını engeller. Kolajen membranlar (KM'ler) günümüzde YKR'de yaygın kullanılan membranlardır; ancak, immün reaksiyonlara, şekil bozukluklarına ve stabilite sorunlarına yol açabilirler. Plasentadan elde edilen ve büyüme faktörleri açısından zengin olan insan amniyon membranı (İAM), ki oftalmolojide uzun yıllardır kullanılmaktadır, rejeneratif diş hekimliği işlemleri için umut vadetmektedir. Bu çalışmada; YKR'de kullanılan kriyoprezerve İAM ile altın standart olarak kabul edilen KM'lerin, kısa dönemdeki kemik rejenerasyonu üzerindeki etkileri, mikro-BT analizi ve histomorfometrik inceleme ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yeni kemik dokusu oluşumu, membranların dokular üzerindeki etkileri ve membranların rezorpsiyonları değerlendirilmiştir. Yöntem: Çalışmaya toplam 24 Wistar albino sıçan dahil edildi ve in-vivo tibial defekt modeli kullanıldı. Sıçanlar; her grupta 8'er adet olacak şekilde; 3 gruba ayrıldı. İAM grubu, KM grubu ve kontrol grubu (membransız). Çok katmanlı kriyoprezerve İAM, KM'nin kalınlığına eşleştirildiler. Sıçanlarda 2x2 mm ebatlarında defektler oluşturuldu. Sıçanlar, 30. gün sonra sakrifiye edildi. Sıçanların tibiaları toplandı. Mikro-BT analizle, doku hacmi (TV), kemik hacmi (BV), trabeküler kemik hacmi, kemik yüzeyi-hacim oranı (BV/TV), kemik konnektivitesi, trabeküler kalınlık, trabeküler sayı, trabeküler aralık ve kemik mineral yoğunluğu (BMD) parametreleri değerlendirildi. Parametreler SPSS Windows 17.0 kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi (pKM>Kontrol olarak izlendi (p0,05). Erken iyileşme döneminde kemik rejenerasyon kapasitesi İAM>KM>Kontrol olarak izlendi (p0,05), yabancı cisim reaksiyonu gözlenmedi. Sonuç: Bu çalışmada, İAM'nin erken dönem kemik oluşumunu etkili bir şekilde desteklediği, ve KM'ye kıyasla daha üstün bir rejenerasyonu desteklediği görülmüştür. İAM, periodontal rejenerasyon için umut verici, bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Guided bone regeneration is widely used in dentistry to facilitate bone regeneration, with barrier membranes preventing non- osteogenic tissue from infiltrating defect areas. While collagen membranes (CM) are the most commonly used barriers, they may induce immune reactions, deform, and lack long-term stability. Human amniotic membrane (HAM), derived from the placenta and rich in growth factors, is long used in ophthalmology and shows promise as an alternative material in regenerative dentistry. This study aimed to compare the short-term effects of cryopreserved HAM with the gold- standard CM on bone regeneration, using micro-CT and histomorphometric. New bone tissue formation, the effects of membranes on tissues and resorption of membranes were evaluated. Method: An in-vivo tibial defect model was utilized in 24 Wistar albino rats, divided into 3 groups (n=8 per group): control (no membrane), HAM, and CM. Multi-layered cryopreserved HAM matched the thickness of the CM. 2x2 mm defects were created in the rats. On day 30, the rats were sacrificed. Tibias were collected on Micro-CT analysis and histomorphometric examination, and new bone tissue formation, effects of membranes on the tissue and resorption of membranes were evaluated. Tissue volume (TV), bone volume (BV), trabecular bone volume (BV/TV(%), bone surface/volume ratio (BS/BV) and connectivity, trabecular thickness (Tb.Th), number (Tb.N), spacing (Tb.Sp) and bone mineral density (BMD) parameters were analyzed by micro-CT. The parameters were analysed using SPSS Windows 17.0 (pCM>Control (p0.05). During the initial healing period, bone regeneration capacity was observed as IAM>CM>Control (p0.05) and absence of foreign body reaction. Conclusions: This study demonstrated that HAM effectively promotes early-stage bone formation, with superior regeneration compared to CM. HAM might be a promising biocompatible alternative for periodontal regeneration.