Algılanan COVID-19 bulaşılabilirliğinin hijyen ve COVID-19'dan kaçınma davranışlarına etkisinin path analizi ile belirlenmesi: Toplum temelli bir araştırma
Determining the effect of perceived COVID-19 transmissibility on hygiene and avoidance behaviors by path analysis: A community based study
- Tez No: 915100
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARAGÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın temel amacı,“Algılanan COVID-19 Bulaşılabilirliğinin Hijyen ve COVID-19'dan Kaçınma Davranışlarına Etkisinin Yol Analizi ile Belirlenmesidir”. Bu amaçla öncelikle araştırmanın amacı, önemi, varsayımları, sınırlıkları, genel bilgiler (pandemi, coronavirüsler, COVİD-19, epidemiyolojisi, klinik özellikleri, bulaş yolları), algılanan COVID-19 bulaşılabilirliği, COVID-19'dan kaçınma ve hijyen hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmanın evrenini; 2022 yılının Temmuz-Ağustos aylarında Adana il merkezinde yaşayan 18 yaş ve üstü bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada; farklılık testleri, yol (path) analizi teknikleri kullanılmıştır. Toplamda 412 kişiden elde edilen veriler, SPSS ve AMOS paket programları ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın güvenilirlik katsayısı Alfa = 0,887'dır. Bu değer 0,80≤α
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is“Determining the Effect of Perceived COVID-19 Transmissibility on Hygiene and Avoidance of COVID-19 Behaviors by Path Analysis”. For this purpose, first of all, information about the purpose, importance, assumptions, limitations, general information (pandemic, coronaviruses, COVID-19, epidemiology, clinical characteristics, transmission routes), perceived COVID-19 transmissibility, avoidance of COVID-19 and Hygiene were given. The universe of the research; It consists of individuals aged 18 and over living in Adana city center in July-August 2022. Convenience sampling method was used in the research. In the research; descriptive statistics, difference tests, path analysis techniques were used. Data obtained from 412 people in total were evaluated with SPSS and AMOS package programs. The reliability coefficient of the research is Alpha = 0.887. Since this value is between 0.80≤α