Türk Medeni Hukukunda nafaka
Alimonies in Turkish Civil Law
  1. Tez No: 915104
  2. Yazar: ECEM DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞEN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Aile, toplumun temel yapı taşlarını oluşturmakta olup, bireyler arasında maddi ve manevi ilişkilerin dayanışmayı zorunlu kıldığı bilinmektedir. 4721 sayılı Türk Me-deni Kanunu (TMK), aile bireylerinin maddi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik düzen-lemeleri geniş bir perspektifte ele almaktadır. Bu çalışma, TMK içerisinde yer alan na-faka yükümlülüğünü; yasal düzenlemeler, Yargıtay kararları, doktrin görüşleri ve tea-mül pratiği çerçevesinde detaylı bir şekilde incelerken nafakanın toplumsal ve hukuki boyutlarını da ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmamız, nafakanın iki ana katego-risi olan bakım ve yardım nafakası üzerine yoğunlaşmaktadır. Bakım nafakası, daha detaylı bir analizle tedbir, iştirak ve yoksulluk nafakası olarak üç alt kategoriye ayrıl-mıştır. Nafaka yükümlülüğünün hukuki kaynakları, kamu düzeni ile olan bağlantısı ve mevcut hukukta nafaka alacaklarına yönelik getirilen özel düzenlemeler titizlikle ele alınmaktadır. Çalışma, nafaka yükümlülüğünün aile yapısını koruma ve maddi sıkıntı-ları önleme fonksiyonlarını vurgulamakta, hukuki yükümlülüklerin yanı sıra toplumsal ve ahlaki boyutlarına da derinlemesine ışık tutmaktadır. Nihai olarak, TMK'nin nafaka hükümleri, modern toplumun değişen dinamikleri içinde aile bireylerinin korunmasını amaçlamakta olup; bu çalışma, yürürlükteki mevzuatın etkinliğini ve uygulamadaki pratik problemleri derinlemesine incelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The family constitutes the basic building blocks of society and it is known that material and moral relations between individuals necessitate solidarity. The Turkish Civil Code (TCC), especially within the scope of the law numbered 4721, addresses the regulations to meet the financial support needs of family members in a broad pers-pective. This study aims to examine the alimony obligation under the TCC in detail within the framework of legal regulations, decisions of the Court of Cassation, doctri-nal opinions and customary practice, while also revealing the social and legal dimensi-ons of alimony. Our analysis focuses on the two main categories of alimony, namely maintenance alimony and support alimony. Maintenance alimony is further analyzed and divided into three sub-categories: injunction alimony, subsidiary alimony and po-verty alimony. The legal sources of the alimony obligation, its connection with public order and the special arrangements introduced in the existing law for alimony receivab-les are meticulously discussed. The study emphasizes the functions of alimony obliga-tion in protecting the family structure and preventing financial hardship, and sheds light on its social and moral dimensions as well as its legal obligations. Ultimately, the ali-mony provisions of the TCC aim to protect family members within the changing dy-namics of modern society, and this study aims to examine in depth the effectiveness of the legislation in force and the practical problems in practice.