Tarihsel yapıların derinliği: Fernand Braudel ve Annales Okulu'nun yenilikçi bakış açısı
The depth of historical structures: Fernand Braudel and the innovative perspective of the annales School
- Tez No: 915128
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÇAPRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Fernand Braudel'in tarih felsefesi ve Annales Okulu'nun yenilikçi metodolojisi üzerine odaklanan bu tez, Braudel'in uzun süre (longue durée) yaklaşımını incelemeyi hedeflemektedir. Braudel, tarihi sadece kısa vadeli olaylarla değil, coğrafi ve sosyal yapılar gibi uzun vadeli değişimlerle ele alarak tarihin daha kapsamlı bir perspektifle anlaşılmasını savunur. Bu bağlamda Braudel, zamanı üç katmanda analiz eder: uzun süre (coğrafi zaman), konjonktür (sosyal zaman) ve olay süresi (bireysel zaman). Uzun süre, iklim ve coğrafi yapılar gibi değişimlerin yavaş ve kalıcı etkilerini incelerken; konjonktür, ekonomik ve toplumsal yapılar arasındaki ilişkileri ortaya koyar. Olay süresi ise savaşlar, devrimler ve siyasi olaylar gibi kısa vadeli değişimlere odaklanır. Braudel'in bu üç katmanlı zaman anlayışı, tarihçilerin olayları ve yapısal değişimleri daha geniş bir bağlamda ele almalarına olanak tanır. Annales Okulu'nun kurucuları Lucien Febvre ve Marc Bloch'un etkisiyle Braudel, tarih yazımında coğrafya ve ekonomi gibi disiplinler arası yaklaşımları benimsemiştir. Bu tez, Braudel'in tarih anlayışının somut örneklemelerle nasıl uygulandığını ve tarih felsefesinin günümüzdeki geçerliliğini tartışır. Braudel'in“Akdeniz ve Akdeniz Dünyası”ve“Maddi Uygarlık”gibi eserleri üzerinden yapılan analizler, onun tarih yazımına getirdiği yeniliklerin modern tarihçilik üzerindeki etkilerini vurgular. Tez, Braudel'in metodolojik çerçevesini ve uzun süre kavramını kullanarak tarihsel olayların ve yapısal süreçlerin daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This thesis, focusing on Fernand Braudel's philosophy of history and the innovative methodology of the Annales School, aims to examine Braudel's long durée approach. Braudel advocates for understanding history through a comprehensive perspective that considers long-term changes such as geographical and social structures, not just short-term events. In this context, Braudel analyzes time in three layers: long term (geographical time), conjuncture (social time), and event (individual time). Long term examines the slow and lasting effects of changes in climate and geographical structures; social time reveals long-term relationships among economic and social structures. Individual time focuses on short-term changes such as wars, revolutions, and political events. Braudel's three-layered concept of time allows historians to consider events and structural changes within a broader context. Influenced by the founders of the Annales School, Lucien Febvre and Marc Bloch, Braudel adopted interdisciplinary approaches such as geography and economics in historical writing. This thesis discusses how Braudel's understanding of history is applied through concrete examples and the relevance of his philosophy of history today. Analyses of Braudel's works like“The Mediterranean and the Mediterranean World”and“Civilization and Capitalism”highlight the innovations he brought to historical writing and their impact on modern historiography. The thesis aims to contribute to a deeper understanding of historical events and structural processes by utilizing Braudel's methodological framework and the concept of long durée.