Aile içi kadına yönelik şiddetin belirlenmesi ve hemşirenin rolü
Violence against women in the family and the role of nurses
  1. Tez No: 91513
  2. Yazar: BETÜL ÇİLER KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma aile içi kadına yönelik şiddetin düzeyini belirleyerek, etkileyen faktörlerle ilişkisini incelemek, kadın ve aile sağlığı programlarının hazırlanmasına temel oluşturacak verileri elde etmek, aile içi kadına yönelik şiddetin boyutlarını ölçen bir aracı Türk literatürüne kazandırmak ve Toplum Sağlığı Hemşiresinin bu konudaki rollerini belirlemek amacıyla Tanımlayıcı ve Metodolojik olarak yapılmıştır. Çalışma İstanbul ili, T.C. Sağlık Bakanlığı Sait Çiftçi Kamu Sağlığı Merkezine başvuran kadınlardan olasılıksız örnekleme yöntemi ile seçilen 300 kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada; araştırıcı tarafından ailede eşi tarafından kadına uygulanan şiddet düzeyi ve boyutlarını ölçen bir ölçek geliştirilip, geçerlik ve güvenirliği saptanmıştır. Madde toplam puan korelasyonu, Kuder Richardson 20 korelasyonu ile ölçeğin ve alt boyutlarının yüksek iç tutarlığa sahip olduğu belirlenmiştir. İkinci aşamada; kadınları tanıtıcı özellikler ile ölçek ve alt grupları arasındaki ilişki student-t testi, varyans analizi (ANOVA), korelasyon teknikleri ile incelenmiş ve literatür bilgileri ile tartışılmıştır. Sonuç olarak; aile içi şiddetin orta düzeyde olduğu; yaş, meslek, eğitim düzeyi, çocuk sayısı, aile tipi ve evlenme usulü ile arasında bir ilişkinin bulunduğu, kadınların en çok duygusal ve sözel şiddete maruz kaldığı bulunmuştur. 66
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the incidence of violence against woman in the family, and the affecting factors of this, to get data for the prepareting of women and family health programs,to set up the roles of Community Health Nurses, and also to gained a scale in to the Turkish medical literature which is measured dimensions of family violence. This study was performed on 300 women chosen with nonprobablity sampling, the women who had applied to the city of İstanbul, Turkish Republic Ministry of Health, Sait Çiftçi Community Health Center.This study was become in two stage and both stages were carried out with the same women. In the first stage; a scale developed to measure the extend of violence against woman in the family by the searcher, then analysed if it was reliable and valid by using some analysis which are Total Item Score Correlation and Kuder Richardson 20 Reliability. The scale and subgroups of scale was found reliable and valid. In the second stage; the relationship between properties of identifying women and scale, subgroups of scale was evaluated with student- t, variance analysis and ANOVA correlation techniques and discussed in the literature review. As a result; it was found that, the incidence of violence against woman in the family was at moderate level and there was a relationship between violence and age, occupation, education, number of children, family type and marriage type and also found the women was exposed to emotional and verbal violence more than the others. 67