Ortaokul 5.sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlıklarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
An examination of digital literacy of secondary school 5th grade students' in terms of different variables
- Tez No: 915146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışma ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yazılmıştır. Bu amaçla 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrenim gören ortaokul 5. sınıf öğrencilerine nicel araştırma yöntemlerinden biri olan betimsel tarama (survey) yöntemi uygulanmıştır. Bu araştırma yöntemi ile ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin cinsiyet özelliklerinin, akıllı telefon ve tabletlere sahip olma durumlarının, anne eğitim durumlarının ve baba eğitim durumlarının dijital okuryazarlık beceri düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Yapılan çalışmadan elde edilen bilgilere göre ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin cinsiyetleri ile dijital okuryazarlık beceri düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Ortaokul 5. sınıf öğrencilerin akıllı telefon ve tablete sahip olma durumları ile dijital okuryazarlık beceri düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anne eğitim durumları ile ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlık beceri düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda baba eğitim durumları ile ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan çalışmada cinsiyet değişkeni haricinde diğer değişkenler olan akıllı telefon ve tabletlere sahip olma durumu, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumunun ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlık beceri düzeyleri üzerinde anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the digital literacy levels of 5th-grade middle school students in relation to various variables. For this purpose, the survey method, one of the quantitative research methods, was applied to 5th-grade middle school students during the 2021-2022 academic year. Through this research method, the effects of students' gender, ownership of smartphones and tablets, maternal educational level, and paternal educational level on their digital literacy skills were investigated.The findings of the study revealed no significant difference between the gender of the students and their digital literacy skill levels. However, a significant difference was found between students' ownership of smartphones and tablets and their digital literacy skill levels. The results also indicated a significant difference between maternal educational level and the digital literacy skill levels of 5th-grade students. Similarly, a significant difference was observed between paternal educational level and the students' digital literacy levels.In conclusion, the study found that, except for the gender variable, other variables such as ownership of smartphones and tablets, maternal educational level, and paternal educational level had a significant impact on the digital literacy skill levels of 5th-grade middle school students.