Büğdüz Baraj Gölü (Burdur) zooplanktonun incelenmesi
Investigation of zooplankton in Büğdüz Dam Lake (Burdur)
  1. Tez No: 915155
  2. Yazar: ABDULLAH MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER GÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında Büğdüz Baraj Gölü (Burdur) Zooplankton ve su kalitesi yönünden incelendi. Yerinde ölçümler ve laboratuar incelemeleri ile su kalite kriterleri ve barajın trofik yapısı ele alınmaya çalışıldı. Yine baraj gölünde zooplankton tür detayında belirlendi. Aylık dağılımları grafiksel olarak gösterildi. Yapılan nitel incelemede 26 rotifer, 8 kladoser ve 3 kopepot türü belirlendi. Rotifera tüm istasyonlarda ve aylarda hem nitel hem de nicel yönden baskın organizma olarak belirlendi. Yıllık ortalama zooplankton bolluğu ortalaması 713.483 birey/m3 olarak belirlenmiş olup, bunun %98,6 (703536 birey/m3)'sını Rotifera, %0,9 (6472 birey/m3)'unu Copepoda ve %0,5 (3475 birey/m3) 'ini Cladocera grubu oluşturmuştur. Synchaeta cf. oblonga %86,1'lik baskınlık oranıyla (Eylül 2023; 127.367 birey/m3) popülayonun en baskın türü olurken; Polyarthra dolichoptera 1.236.036 yoğunluk (Şubat 2024; %41,3 baskınlık) değeri ile tek bir örnekte en yoğun bulunan tür olmuştur. Sonuçlarımız az kirlenmiş, yüksek rakımlı ve küçük bir baraj gölü için önemli bulgular içermektedir. Acı-Tuzlu sulara özgü bir rotifer türü olan Hexarthra oxyura'nın Büğdüz Baraj Gölü'nde yoğun olarak bulunması ilgi çekici bir sonuç olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Büğdüz Dam Lake (Burdur) was examined in terms of Zooplankton and water quality. Water quality criteria and the trophic structure of the dam were tried to be discussed with on-site measurements and laboratory examinations. Again, zooplankton species were determined in detail in the dam lake. Monthly distributions were shown graphically. In the qualitative study, 26 rotifers, 8 cladocerans and 3 copepod species were determined. Rotifera was determined as the dominant organism in all stations and months in terms of both qualitative and quantitative aspects. The annual average zooplankton abundance was determined as 713,483 individuals/m3, of which 98.6% (703536 individuals/m3) were Rotifera, 0.9% (6472 individuals/m3) were Copepoda and 0.5% (3475 individuals/m3) were Cladocera.Synchaeta cf. oblonga was the most dominant species in the population with a dominance rate of 86.1% (September 2023; 127,367 individuals/m3); Polyarthra dolichoptera was the most abundant species in a single sample with a density value of 1,236,036 (February 2024; 41.3% dominance). Our results contain important findings for a low-polluted, high-altitude and small dam lake. The dense presence of Hexarthra oxyura, a rotifer species specific to bitter-salty waters, in Büğdüz Dam Lake was an interesting subject.