Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda Birleşik Krallık'ın gıda sistemlerinde değişim ve dönüşüm politikaları
Transformation and change policies in the United Kingdom's food systems in line with sustainability goals
- Tez No: 915156
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BULUT GÜRPINAR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Birleşik Krallık, tarım sektöründe küresel bir lider olmasa da gıda sistemleri sürecinin çevresel etkileriyle mücadele etmek zorundadır. Küresel bir“ortak sorun”olarak kabul edilen çevresel emisyonlara yönelik olarak, hükümet sürdürülebilirlik hedefleri belirlemiş ve bu doğrultuda gıda sistemlerinde dönüşümü teşvik eden politikalar geliştirmiştir. Gıda ve sürdürülebilirlik, çok katmanlı bir yapıya sahip olduğundan, bu politikalar farklı yönetim düzeylerinde uygulanmaktadır. Birleşik Krallık genelinde gıda sistemlerinin sürdürülebilirliği hem ulusal hem de uluslararası düzeyde önemli bir konu olarak öne çıkarken, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın gıda politikaları arasındaki farklılıklar da dikkat çekmektedir. Tek bir bakanlığın sorumlu olmaması, multidisipliner bir politika sisteminin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Birleşik Krallık'ın sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda gıda sistemlerindeki değişim ve dönüşüm politikalarını incelemeyi amaçlamakta; sürdürülebilirlik hedefleri ile tarihsel olaylar (Sanayi Devrimi, İkinci Dünya Savaşı ve Brexit gibi) arasındaki entegrasyonu analiz etmektedir. Çalışmanın araştırma sorusu, Birleşik Krallık'ta sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik gıda politikalarındaki değişiklikler ve bu politikaları etkileyen tarihsel olayların hangileri olduğu üzerinedir. Metodolojik olarak nitel içerik analizine dayanan bu çalışma, literatür taraması, hükümet raporları ve haber metinleri gibi kaynaklardan elde edilen veriler ile yürütülmüştür. Çalışma, Birleşik Krallık'taki farklı yönetim birimleri arasındaki etkileşimleri, sınırları ve ilişkileri değerlendirerek gıda politikalarının sürdürülebilirlik hedeflerine katkısını incelemektedir. Araştırma bulguları, Birleşik Krallık'ın sürdürülebilir bir gıda sistemi oluşturmak adına önemli adımlar attığını ancak bu hedefe ulaşmak için daha fazla çaba gerektiğini ortaya koymaktadır. Özellikle, bölgeler arası politika uyumu, tüketici bilinci artırılması, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, tarım sektörünün desteklenmesi ve çiftçi taleplerinin dikkate alınması gibi konuların önceliklendirilmesi önem taşımaktadır. Bu hedeflere ulaşmak, farklı paydaşlar arasında iş birliğini güçlendirmek, koordinasyonu sağlamak ve bilgi paylaşımını teşvik etmekle mümkün olacaktır. Gıda sistemlerinin karmaşıklığı ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmanın zorluğu, diğer ülkeler için de yol gösterici bir bilgi kaynağı olabilir.
Özet (Çeviri)
The United Kingdom, while not a global leader in the agricultural sector, faces the challenge of addressing the environmental impacts of food systems processes. Recognized as a global“common issue,”environmental emissions have prompted the government to set sustainability targets and develop policies that promote transformation in food systems. Given the multifaceted nature of food and sustainability, these policies are implemented at various levels of governance. As the sustainability of food systems emerges as a critical issue both nationally and internationally across the UK, notable differences in food policies among England, Scotland, Wales, and Northern Ireland come into focus. The absence of a single ministry responsible highlights the necessity of a multidisciplinary policy framework. This study aims to examine the UK's policies for transformation and change in food systems in line with sustainability targets and analyse the integration of these targets with historical events such as the Industrial Revolution, World War II, and Brexit. The research question focuses on the changes in food policies aimed at sustainability in the UK and the historical events influencing these policies. Methodologically, the study employs qualitative content analysis, using data gathered from literature reviews, government reports, and news articles. The study evaluates the interactions, boundaries, and relationships between different governance units in the UK to assess the contribution of food policies to sustainability goals. The research findings reveal that the UK has made significant strides toward building a sustainable food system, yet achieving these goals requires further effort. Key priorities include harmonizing regional policies, raising consumer awareness, changing dietary habits, supporting the agricultural sector, and addressing farmers' demands. Achieving these targets will depend on strengthening collaboration among stakeholders, ensuring coordination, and fostering knowledge sharing. The complexity of food systems and the challenges of meeting sustainability goals can also serve as valuable insights for other nations.