Çoklu iyon salınımı yapan biyoaktif yüzey ön reaksiyonlu cam-iyonomer (S-PRG) doldurucu içeren kendinden bağlanabilen akışkan rezin kompozitlerin antibakteriyel, mekanik ve bağlanma özelliklerinin in vitro incelenmesi
In vitro evaluation of antibacterial, mechanical and bonding properties of self-adhesive flowable resin composites containing multiple-ion releasing bioactive surface pre-reacted glass-ionomer (S-PRG) filler
  1. Tez No: 915174
  2. Yazar: TUBA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KUŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
S-PRG doldurucusu, çoklu iyon salma özelliği nedeniyle, asit nötralizasyonu, mineralizasyonun teşviki, bakteri inhibisyonu, matriks metalloproteinazların inhibisyonu ve hücre aktivitesinin artırılması gibi çeşitli biyoaktiviteler sergiler. S-PRG içeren kendinden bağlanabilen rezin kompozitlerin (Fit Sa, Shofu; FS) (SARK), geleneksel rezin kompozitlere kıyasla daha yüksek konsantrasyonda antibakteriyel iyonlar saldığı bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, FS'nin ve diğer SARK'ların antibakteriyel, dentine bağlanabilme ve mekanik özelliklerinin araştırılmasıdır. Antibakteriyel etkinliği değerlendirmek için FS'nin, SARK'ların (Constic, DMG, CN; Vertise Flow, Kerr, VT; Fusio, Pentron, FU; Nova Compo SF, Imicryl, NC) ve geleneksel akışkan rezin kompozitlerin (Filtek Supreme Flowable, 3M ESPE, FT; Beautifil Flow Plus X, Shofu, BF) disk şeklinde örnekleri hazırlandı. Her bir örneğe S. mutans süspansiyonu eklendi ve bakteriler 24 saatlik inkübasyondan sonra sayıldı. Rezin kompozitlerin eğilme dayanımı ISO4049:2019 standardına göre ölçüldü. Çekilmiş molar dişler kullanılarak, dentine olan mikrogerilim bağlanma dayanım değerleri karşılaştırıldı. Geleneksel rezin kompozitler ve adezivlerin kombinasyonları (FT+Single Bond Universal Adhesive, 3M; FT/SB ve BF+Beautibond Xtreme, Shofu; BF/BX) MTBS ölçümü için pozitif kontrol grubu olarak kullanıldı. FS'deki S. mutans sayısı, diğer gruplardan daha az bulundu (p0,05, Tukey's HSD testi).
Özet (Çeviri)
S-PRG filler exhibits various bioactivities due to its multi-ion release properties, such as neutralizing acids, promoting mineralization, inhibiting bacteria, inhibiting matrix metalloproteinases, and enhancing cell activity. It has been reported that self-adhesive resin composites containing S-PRG filler (Fit Sa, Shofu; FS) (SARC) release antibacterial ions at higher concentrations compared to conventional resin composites. The aim of this study is to investigate the antibacterial, bonding, and mechanical properties of FS and other SARCs. Disc-shaped cured samples of FS, SARCs (Constic, DMG, CN; Vertise Flow, Kerr, VT; Fusio, Pentron, FU; Nova Compo SF, Imicryl, NC), and conventional flowable resin composites (Filtek Supreme Flowable, 3M ESPE, FT; Beautifil Flow Plus X, Shofu, BF) were prepared. A suspension of S. mutans was added to each sample, and the bacterial count was measured after a 24-h incubation. The flexural strength of the resin composites was measured according to ISO4049:2019. Microtensile bond strength values to dentin were compared using extracted molars. The combinations of conventional flowable resin composites and adhesives (FT + Single Bond Universal Adhesive, 3M; FT/SB and BF + Beautibond Xtreme, Shofu; BF/BX) were used as positive control groups for MTBS measurement. The number of S. mutans on FS was significantly less than in the other groups (p 0.05, Tukey's HSD test).