Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların NAFLD, MAFLD ve MAFLD prevalansı ve polifarmasi ile ilişkileri
Prevalence of NAFLD, MAFLD and MAFLD in patients applying to family medicine clinic and their relationship with polypharmacy
- Tez No: 915173
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada NAFLD, MAFLD ve MASLD'ın toplumumuzdaki prevalansını araştırmak ve polifarmasinin NAFLD, MAFLD ve MASLD'a olan etkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel tipteki bu araştırma, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine 18 Nisan 2023 ile 27 Haziran 2024 tarihleri arasında başvuran, rutin tetkik ve tedavi işlemleri sırasında kan aldığımız, 18 yaş ve üzerindeki toplam 1159 hasta üzerinde, hasta verileri retrospektif olarak Aralık 2024'te taranarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların poliklinik başvurusu sırasında, gerekli laboratuvar ve görüntüleme tetkiklerine bakılmıştır. Görüntüleme tetkiki eksik olan hastaların bilgilerine, 01.01.2020 ile 01.09.2024 tarihleri arasında çekilmiş, hastanemiz veri yönetim sisteminde kayıtlı veriler taranarak ulaşılmıştır. Hastaların sosyodemografik ve tıbbi özgeçmişine ait bilgiler poliklinik başvurusu esnasında alınan ayrıntılı anamnezden öğrenilmiştir. Hastaların antropometrik ve kan basıncı ölçümlerine ait veriler, poliklinik ziyaretinde araştırmacı tarafından ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmamızda aile hekimliği polikliniğimize başvuran 18 yaş ve üzeri bireylerde NAFLD , MAFLD ve MASLD prevalansı sırasıyla %51,7 - %52,2 ve %50,5 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the prevalence of NAFLD, MAFLD and MASLD in our society and to examine the effect of polypharmacy on NAFLD, MAFLD and MASLD. Materials and Methods: This descriptive cross-sectional study was conducted on 1159 patients aged 18 years and over who applied to the Family Medicine outpatient clinic of Rize Recep Tayyip Erdoğan University Education and Research Hospital between April 18, 2023 and June 27, 2024 and from whom we took blood during routine examinations and treatment procedures, by retrospectively scanning the patient data in December 2024. During the outpatient clinic application of the participants, the necessary laboratory and imaging tests were examined. The information of the patients with missing imaging tests was accessed by scanning the data taken between January 1, 2020 and September 1, 2024 and recorded in our hospital's data management system. The patients' sociodemographic and medical history information was obtained from the detailed anamnesis taken during the outpatient clinic application. The data regarding the patients' anthropometric and blood pressure measurements were measured by the researcher during the outpatient clinic visit. Results: In our study, the prevalence of NAFLD, MAFLD and MASLD in individuals aged 18 years and over who applied to our family medicine clinic was determined as 51.7% - 52.2% and 50.5%, respectively.