Üç ay süre ile takip edilen panik bozukluk hastalarında uyku kalitesinin karar verme ve yürütücü işlevlerle ilişkisi
The association of sleep quality with decision making and executive functi̇ons in patients with panic disorder followed for three months
- Tez No: 915175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ALÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı; panik bozukluğa eşlik eden uyku kalitesi bozuklukları ile bilişsel işlev bozukluklarını değerlendirmeyi ve aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca tedavi sonrası panik atakların semptomatik düzelmesine rağmen bilişsel işlevlerdeki bozulmanın devam edip etmediğini ve bilişsel işlevlerin düzelmesine uyku kalitesindeki düzelmenin etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya, dahil edilme kriterlerini karşılayan 81 Panik Bozukluk (PB) tanılı gönüllü hasta ve hasta grubuyla yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından uyumlu 81 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalara ilk görüşmelerinde Sosyodemografik Veri Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Panik Bozukluk Şiddet Ölçeği (PBŞÖ), Montgomery Asberg Depresyon Ölçeği (MADÖ), Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET) ve İowa Kumar Testi (IKT) uygulanmıştır. Üç aylık psikiyatrik tedavi ve izlem süresince 43 hasta çeşitli nedenlerle takipten ayrılmıştır. Bu nedenle takip ve tedaviye devam eden PB tanılı 38 hastaya PUKİ, PBŞÖ, MADÖ, WKET ve İKT tekrar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the relationship between sleep quality disorders and cognitive dysfunctions accompanying panic disorder (PD). Additionally, we aim to investigate whether cognitive dysfunction persists despite the symptomatic improvement of panic attacks after treatment and to assess the impact of improvements in sleep quality on the recovery of cognitive functions. Method: The study included 81 volunteer patients diagnosed with PD who met the inclusion criteria and 81 healthy volunteers matched with the patient group in terms of age, gender, and educational level. At the initial assessments, Sociodemographic Data Form, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Panic Disorder Severity Scale (PDSS), Montgomery-Asberg Depression Rating Scale (MADRS), Wisconsin Card Sorting Test (WCST), and Iowa Gambling Task (IGT) were administered to the patients. During the three-month psychiatric treatment and follow-up period, 43 patients dropped out due to various reasons. As a result, 38 patients continued the treatment and follow-up, and PSQI, PDSS, MADRS, WCST, and IGT were re-administered to these patients.