Hepatit C genotiplerinden baskın genotipin yıllar içindeki oransal değişimi
Proportional change of dominant genotype among hepatitis C genotypes over the years
  1. Tez No: 915177
  2. Yazar: HAYRULLAH EMİR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada 2013-2023 yılları arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Dahiliye kliniklerine başvuru yapan hastalardan HCV ile enfekte olan ve genotipi belirlenen 115'i erkek, 124'ü kadın toplam 239 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmamızda hastaların 10 yıllık verileri beşer yıllık iki dönem şeklinde değerlendirilerek, Manisa'daki baskın genotip ve diğer genotiplerin görülme sıklığındaki değişim araştırılmıştır. Bulgular: 198 hastada (%82) genotip 1b, 24 hastada (%10) genotip 1a, 10 hastada (%4) genotip 2, 6 hastada (%2) genotip 3, 1 hastada (%0.4) genotip 4 saptanmıştır. Çalışma grubundaki 11 yabancı uyruklu hastanın 7'sinin (%64) genotip 1b olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In this study, the data of 239 patients (115 males and 124 females) who were infected with HCV and whose genotypes were determined from the patients who applied to the internal medicine clinics of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Hafsa Sultan Hospital between 2013 and 2023 were evaluated retrospectively. In our study, the 10-year data of the patients were analysed in two five-year periods and the change in the prevalence of the dominant genotype and other genotypes in Manisa was investigated. Results: Genotype 1b was found in 198 patients (82%), genotype 1a in 24 patients (10%), genotype 2 in 10 patients (4%), genotype 3 in 6 patients (2%) and genotype 4 in 1 patient (0.4%). Genotype 1b was found in 7 (64%) of 11 foreign national patients in the study group.