Kamu yönetiminin krizlere karşı direncinin artırılmasında mülki idare amirlerinin rolünün COVID-19 örneği üzerinden incelenmesi
Examining the role of public administrators in increasing the resistance of public administration to crises through the example of COVID-19
  1. Tez No: 915181
  2. Yazar: MUHAMMED KAYA
  3. Danışmanlar: DR. LUTFİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Covid-19 pandemisine ilişkin yönetim stratejileri üzerine kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır. İlk bölümde kriz ve kriz yönetimi üzerine genel bir kavramsal çerçeve sunulduktan sonra ikinci bölümde, mülki idare sistemi ve mülki idare amirleri tarihten günümüze ana hatlarıyla açıklanmaktadır. Bu bölümde ayrıca Türkiye'de kriz yönetimi mevzuatı ana hatlarıyla ele alınmakta ve akabinde mülki idare amirlerinin kriz yönetimindeki rolü Covid-19 örneği üzerinden etraflıca ele alınmaktadır. Burada, mülki idarenin pandemi ile mücadelesindeki çalışmaları, uygulamaları, karşılaştığı sorunlar ve bu süreçteki kritik rolü incelenmektedir. Çalışmada, kamu yönetiminin krizlere karşı direncinin artırılmasında mülki idare amirlerinin rolü nedir?" sorusunun cevabı aranırken Covid-19 pandemi örneği üzerinden bir vaka analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında veriler, doküman incelemesi ve gözlemlere dayanılarak elde edilmiştir. Tez yazarının mülki idare amiri olması, gözlemler vasıtasıyla toplanan verilerin zenginliğini beraberinde getirmiştir. Verilerden elde edilen bulgular özellikle son bölümde tartışılarak Türk kamu yönetiminin krizlere karşı direncinin artırılmasında mülki idare amirlerinin rolünün nasıl olması gerektiğine dair bir cevap bulunmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, Türkiye'nin büyük ölçekli krizlere karşı mücadelesinde kullandığı yönetim stratejilerinin detaylı bir analizini sunarak, gelecekteki krizlere daha etkin bir şekilde hazırlanılabilmesi için gerekli iyileştirmeler ve stratejik yaklaşımlar hakkında önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive assessment of management strategies related to the Covid-19 pandemic in Türkiye. After presenting a general conceptual framework on crisis and crisis management in the first section, the second section outlines the provincial administration system and provincial administrators from history to the present. This section also outlines the crisis management legislation in Türkiye, and then thoroughly examines the role of provincial administrators in crisis management through the example of Covid-19. Here, the work, practices, problems encountered by the provincial administration in its overcome against the pandemic, and its critical role in this process are examined. In the study, while seeking the answer to the question“What is the role of provincial administrators in increasing the resistance of public administration against crises?”, a case study was conducted on the example of the Covid-19 pandemic. Within the scope of the research, data were obtained based on document review and observations. The fact that the thesis author is a provincial administrator brought with it the richness of the data collected through observations. The findings obtained from the data are discussed especially in the last section, and an answer is tried to be found as to how the role of provincial administrators should be in increasing the resistance of Turkish public administration against crises. This study presents a detailed analysis of the management strategies used by Türkiye in its overcome against large-scale crises, and makes recommendations on the necessary improvements and strategic approaches to prepare more effectively for future crises.