İdarenin bayındırlık eserleri ve faaliyetlerinden doğan kusursuz sorumluluğu
Strict liability arising from the administration's public structures and works
- Tez No: 915182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ZORLUOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Modern hukuk düzenlerinde, idarenin gerçekleştirdiği faaliyetler sırasında ortaya çıkan zararların tazmini, sorumluluk hukuku açısından bir tartışma alanı oluşturmaktadır. Bayındırlık eser ve faaliyetleri gibi kamu yararına yönelik girişimler, geniş kapsamlı etkileri sebebiyle hem bireylerin haklarını hem de kamu yararını doğrudan etkileyebilme potansiyelini haizdir. Bayındırlık eserleri, kamu yararına hizmet etmek için inşa edilen yapılar olup bu eserlerin ve faaliyetlerin yürütülmesi sırasında meydana gelen zararlar hem kamu hem de özel hukuk bakımından birtakım kusursuz sorumluluk hallerine sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla idarenin bayındırlık faaliyetlerinden doğan kusursuz sorumluluğunun kapsamlı bir şekilde tanımlanması, kamu hizmetlerinin etkinliği ile birey haklarının korunması arasında bir denge kurulabilmesi açısından kritik bir öneme sahiptir. Eserde, idarenin bayındırlık faaliyetlerinden doğan kusursuz sorumluluğunun kapsamı ve hukuki rejiminin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda yapılan çalışma sonucunda; idarenin bayındırlık eserleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan sorumluluğunun hem kamu hukuku hem de özel hukuk çerçevesinde ele alınmasının, zarar gören bireylerin daha etkili korunmasını sağladığına kanaat getirilmiştir. Bu çalışma, mevcut literatürde yer alan bayındırlık faaliyetlerine ilişkin hukuki analizleri genişleterek, kusursuz sorumluluk ilkesi ile özel hukuk ve idare hukuku arasındaki bağları derinleştirmektedir. Ayrıca, eser sayesinde bayındırlık eser ve faaliyetlerinden kaynaklanan zararların tazminine yönelik hukuki çerçevenin geliştirilmesine de katkı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Compensation for damages arising from administrative activities is a subject of ongoing debate within the context of liability law in modern legal systems. Public interest initiatives, such as public structures and works, have the potential to directly affect both individual rights and the broader public interest due to their far-reaching impact. Public structures are those built to serve the public interest. Damages arising from these structures or public works lead to various cases of strict liability under both public and private law. Consequently, providing a comprehensive definition of the administration's strict liability stemming from public structures and works is crucial for striking a balance between the efficiency of public services and the protection of individual rights. This study aims to examine the scope and legal framework of the administration's strict liability arising from public structures and works. The study concludes that addressing the administration's liability within the context of both public and private law provides more effective protection for individuals affected by the damages. Furthermore, this study expands the existing legal analyses on public structures and works, thereby deepening the connection between the principle of strict liability, administrative law, and private law. Additionally, the study contributes to the development of a legal framework for compensating damages resulting from public structures and works.