Siber alanın güvenlikleştirilmesi: NATO örneği
Securization of cyberspace: The case of NATO
  1. Tez No: 915208
  2. Yazar: FERHAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
21. yüzyılda uluslararası arenada bulunan aktörler için güvenlik son derece önemli bir konumdadır. Aktörler için güvenlik kadar önemli bir şey varsa o da zaman ve bilgidir. Bilginin güvenliği ve zaman anlamında sürekli erişilebilir olması ise günümüzde en kritik unsurlar olarak kabul edilir. Bilgi güvenliği, geleneksel güvenlik anlayışlarının yanında günümüzde genişleyen güvenlik yaklaşımları için de son derece elzemdir. Bu yüzden bilgi güvenliği aktörlerin oldukça önem verdiği bir konu olmuştur. Bilgiyi güvenli tutarken ulaşılabilir kılmak da gereklidir. Bu bilginin güvenliği zorlaştırmaktadır. Teknolojik gelişmeler gün geçtikçe hızlanmakta ve normal hayat akışındaki yaptığımız tüm işler artık teknoloji sayesinde somut varlıklar vasıtasıyla yapılabilmektedir. Somut vardıkların ağ sistemleri ile oluşturduğu bu yapı siber alan oluşturmuştur. Bu yapı bilginin depolanması ve sürekli erişilebilir olması açısından ve zaman tasarrufu bakımından oldukça kolaylık sağlamıştır. Ancak güvenli şekilde saklanması ve erişilebilirliğinin sürekli olması açısından güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Teorik altyapısında Kopenhag Okulu olan bu çalışmada, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün artan bu siber güvenlik sorununa odaklanılmıştır. Siber alanın güvenlikleştirme teorisi ile ilişkisinin hangi seviyede olduğu ve güvenlikleştirmeye uygun olup olmadığına odaklanılmıştır. Bu incelemeye örnek olarak ise Soğuk Savaş sonrası yeni güvenlik konseptleri geliştirerek kendini güncelleyen NATO'nun siber alana bakışı incelenmiştir. Dünyadaki en büyük güvenlik örgüttü olan ve üyelerinin çoğu büyük devletler olan bu örgütün siber alana yaklaşımı genel dünyanın yaklaşımını bizlere sunacaktır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, security is extremely important for actors in the international arena. If there is anything as crucial as security for actors, it is time and information. The security of information and its constant accessibility are considered the most critical elements today. Information security is essential not only for traditional security paradigms but also for expanding security approaches today. Therefore, information security has become an issue that actors attach great importance to. While keeping information secure, it is also necessary to make it accessible, which makes the security of information difficult. Technological developments are accelerating rapidly, and much of what we do in our daily lives can now be accomplished through tangible assets thanks to technology. This structure, formed by tangible assets connected through network systems, has created cyberspace. It has greatly facilitated information storage, constant accessibility, and time savings. However, it has also introduced challenges related to secure storage and continuous accessibility. This study, grounded in the Copenhagen School theoretical framework, explores the escalating cybersecurity issues driven by technological development. It focuses on the level of the relationship between cyberspace and securitization theory, and whether it is suitable for securitization. As an example of this examination, NATO's view of cyberspace, which updates itself by developing new security concepts after the Cold War, is examined. The approach of this organization, which is the largest security organization in the world and whose members are mostly major states, will provide us with insight into the global perspective.