The securitization of Turkey's cyber domain: The case of health sector
Türkiye'nin siber alanın güvenlikleştirmesi: Sağlık sektörü vakası
  1. Tez No: 1016206
  2. Yazar: JACOPO FRANCESCHINI
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET SALİH BIÇAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, güvenlikleştirme teorisinin Türkiye'nin siber sağlık alanında sui generis bir biçimde nasıl yeniden yapılandırıldığını incelemektedir. Çalışma, bu sürecin üç aşamasını tespit etmektedir: dijital sağlık sistemlerinin devreye girdiği 2009–2012 dönemi; siber güvenliğin kurumsallaştığı ve bürokratik tercümenin belirginleştiği 2013– 2019 dönemi; ve pandeminin etkisiyle hızlanma ile pekişmenin yaşandığı 2020–2022 dönemi. Sağlık alanındaki dijitalleşme derinleştikçe kırılganlıklar, aktörler ve risk alanları da çoğalmıştır. Genellikle varoluşsal tehditlere ve sınırlı referans nesnelerine odaklanan kinetik bağlamların aksine, Türkiye'nin siber sağlık alanı,; devlet, klinik altyapılar, veri bütünlüğü ve hasta yaşamı gibi çoklu referans nesnelerini ve sağlık personeli içinde çeşitlenen hedef kitleleri ortaya koymaktadır. Tezin özgünlüğü, siber güvenliğin sağlık gibi sosyo-teknik bir sektörde nasıl tercüme edildiğini ve eşitsiz biçimlerde içselleştirildiğini açıklamak amacıyla güvenlikleştirme teorisini Aktör-Ağ Teorisi ve analitist süreç izleme yaklaşımıyla birleştirmesinde yatmaktadır. Tümdengelimci bir süreç izleme tasarımı çerçevesinde çalışma; politika yapıcıların söylem edimlerini, ulusal siber güvenlik stratejilerini, sağlık rehberlerini, bakanlık genelgelerini ve sağlık profesyonelleriyle yapılan görüşmeleri analiz etmektedir. Bu çerçevede güvenlikleştirme, doğrusal ya da yalnızca söylem edimlerine dayalı bir hadise olarak değil; insan aktörler, insan-dışı eyleyiciler ve teknolojik altyapılar tarafından şekillenen çok katmanlı bir süreç olarak yeniden inşa edilmektedir. Bulgular, güvenlikleştirmenin farklı yoğunluklarda gerçekleştiğini göstermektedir: siyasisiyasal çıkarlar ile bürokratik baskıların kesiştiği alanlarda daha güçlü, aşırı iş yükü altında çalışan ya da şüpheci sağlık personeli arasında ise daha zayıftır. Tez, ampirik olarak Türkiye'nin sağlık sektöründe siber güvenliğin güvenlikleştirilmesine ilişkin ilk sistematik çözümlemeyi sunmakta; kuramsal olarak ise dijital aracılı kritik sektörlere uygulanabilir, sosyo-teknik ve risk temelli bir güvenlikleştirme teorisinin yeniden formülasyonunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines how securitization theory is reconfigured in a sui generis manner within the Turkish cyber health domain. It identifies three phases in this process: 2009–2012, marked by the introduction of digital health systems; 2013–2019, characterized by the institutionalization of cybersecurity and bureaucratic translation; and 2020–2022, defined by pandemic-driven acceleration and consolidation. As healthcare digitalization deepened, vulnerabilities, actors, and stakes multiplied. Unlike kinetic contexts, typically centered on existential threats and limited referent objects, the Turkish cyber health domain reveals multiple referent objects, including the state, clinical infrastructures, data integrity, and patient life, and diverse audiences among healthcare personnel. The dissertation's originality lies in combining securitization theory with Actor-Network Theory and analyticist process tracing to explain how cybersecurity is translated and unevenly internalized across a socio-technical sector such as healthcare. Through a deductive process-tracing design, the study analyzes policymakers' speech acts, national cybersecurity strategies, health guidelines, ministerial circulars, and interviews with healthcare professionals. It reconstructs securitization not as a linear or purely speech-act-driven event, but as a multi-layered process shaped by human actors, non-human actants, and technological infrastructures. The findings show that securitization occurs with varying intensity: it is stronger where political interests and bureaucratic pressures converge, and weaker among overburdened or skeptical healthcare professionals. Empirically, the dissertation offers the first systematic reconstruction of the securitization of cybersecurity in Turkey's healthcare sector. Theoretically, it advances a socio-technical, risk-based reformulation of securitization theory applicable to digitally mediated critical sectors.