Trikotillomani hastalarının zihin kuramı becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of theory of mind skills in trichotillomania patients
- Tez No: 915220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Trikotillomani (TTM) kişinin saçını/kılını tekrarlayıcı biçimde yolması ile karakterize, zamanla saç/kıl kaybına yol açan ve günlük işlevsellikte bozulmalara neden olan psikiyatrik bir bozukluktur. Literatürde, TTM hastalarının kognitif işlevlerini inceleyen çalışmalar bulunmakla birlikte zihin kuramı becerilerini değerlendiren herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada TTM hastalar ile sağlıklı kontroller arasında zihin kuramı becerileri açısından bir farklılık olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Trichotillomania (TTM) is a psychiatric disorder characterized by repetitive hair pulling, causing hair loss over time, and causing impairments in daily functionality. Although there are studies in the literature examining the cognitive functions of TTM patients, no study has been found evaluating theory of mind skills. This study aimed to investigate whether there is a difference in theory of mind skills between TTM patients and healthy controls.