Duygu endüstrisine Türk sineması üzerinden bir bakış
A perspective on the emotion industry through Turkish cinema
- Tez No: 915233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sinema gerçekliği yansıtmakta en etkili sanatlardan biridir. Kurgulanmış gerçeklik olabildiğince gerçek olmak durumundadır. İzleyiciler onlara sunulan eserlerin içerisine girerek kendilerinin yaşamaya fırsat bulamadığı olayları beyaz perdede kaldığı süre boyunca yaşamaktadır. Sinema büyük topluluklara ulaşabilen etkili bir mecradır. Bu özellikleri ele alındığı zaman üretilen eserlerin izleyiciler üzerinde etkiler bırakması kaçınılmazdır. Bu etkiler Türk sinemasında örneklemde verilen filmler üzerinden değerlendirilmiştir. Yönetmenler sinemanın enstrümanları ile izleyicilere bu fikirleri, duyguları ve düşünceleri nasıl aktarmıştır gibi soruların cevapları bu tezde araştırılmıştır. Aktarım sırasında kullanılan teknikler, senaryo, ses, ışık, kurgu ve çekim planları verilen duyguları aktarmakta ne derece etkilidir bu endüstride duyguları pazarlarken ne gibi yöntemler kullanıldığı bu örneklemler üzerinden araştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cinema is one of the most effective arts in reflecting reality. The constructed reality must be as realistic as possible. Viewers experience events on the big screen that they have not had the opportunity to live through themselves while they are immersed in the works presented to them. Cinema is a powerful medium capable of reaching large audiences. Considering these characteristics, it is inevitable that the works produced will have an impact on viewers. These effects have been evaluated through the films given as examples in Turkish cinema. This thesis explores how directors convey these ideas, emotions, and thoughts to audiences using the instruments of cinema. The techniques used during transmission, such as script, sound, light, editing, and shooting plans, are investigated and interpreted based on these examples to understand how effective they are in conveying the intended emotions and what methods are used to market emotions in this industry.