Evli bireylerde eş desteği ve ilişki mutluluğunun farklı aile yaşam döngülerine göre incelenmesi
Examination of spouse support and relationship happinessin married individuals based on different family life cycles
- Tez No: 915236
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMİN ALİYEV, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI TOMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerde ilişki mutluluğu ve eş desteğinin farklı aile yaşam döngülerine göre incelemektir. Korelasyonel bir araştırma olarak tasarlanan bu çalışmanın bağımsız değişkenlerini aile yaşam döngüsü ve cinsiyet, bağımlı değişkenleri ise eş desteği ve ilişki mutluluğu oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de çeşitli şehirlerde ikamet eden 346 evli birey oluşturmuştur. Veriler Eş Destek Ölçeği ve İlişkide Mutluluk Ölçeği ile toplanmıştır. Veri analizinde bağımsız T-testi, Anova ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarında evli bireylerin eş desteği düzeylerinin içinde bulunulan aile yaşam döngüsüne göre farklılaştığı görülürken, ilişki mutluluk düzeylerinde aile yaşam döngüsünün etkili olmadığını görülmektedir. Ayrıca evli bireylerin eş destek düzeyleri ve ilişki mutlulukları üzerinde cinsiyet etkisinin anlamlı olmadığı bulunmuştur. Bununla birlikte, evli bireylerin farklı aile yaşam döngülerindeki (yeni aile, bebekli aile, okulöncesi eğitim alan çocuğa sahip aile, okula giden çocuğa sahip aile gençlik çağında çocuğa sahip aile dönemlerinde) eş desteği ve ilişki mutluluk düzeyleri arasında anlamlı pozitif yönde manidar ilişkiler vardır. Benzer şekilde evli bireylerin ilişki mutlulukları ve eş desteği arasındaki ilişkide aile yaşam döngüsünün düzenleyici etkisi anlamlı bulunmuştur. Bu etki yeniden yaşama başlayan aile döngüsünde olan bireylerde artan eş desteğinin ilişki mutluluğunu olumlu yönde etkilemesi şeklindedir. Elde edilen sonuçlar ilgili alanyazın bağlamında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the relationship happiness and spousal support in married individuals based on different family life cycles. The independent variables of the study, which was designed as a correlational study, are family life cycle and gender and the dependent variables are spousal support and relationship happiness. The sample of the study consisted of 346 married individuals residing in various cities in Turkey. Data were collected using the Spouse Support Scale and Relationship Happiness Scale. Independent T-test, ANOVA and regression analysis were implemented to analyze data. The results reveal that the levels of spousal support of the married individuals differ based on the family life cycle, while the family life cycle does not have an effect on their relationship happiness levels. In addition, it is concluded that the effect of gender on the spousal support levels and relationship happiness of the married individuals is not significant. However, there are significant and positive relationships between the levels of spousal support and relationship happiness of the married individuals in different family life cycles (new family, family with a baby, family with a child in preschool education, family with a child at school, family with a child in adolescence). Similarly, the moderating effect of the family life cycle on the relationship between the relationship happiness of the married individuals and spousal support is significant. This effect is that increased spousal support positively affects relationship happiness in individuals in a family cycle that has begun to live again. The results were discussed in the context of the relevant literature and suggestions were made.