Evli bireylerde algılanan eş desteği, evlilik kalitesi ve aldatma eğilimi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An investigation of the relationships between perceived spousal support, marital quality and infidelity tendency in married individuals
  1. Tez No: 966252
  2. Yazar: SEMA CEYRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP ÖZKAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerin algıladıkları eş desteği, evlilik kalitesi ve aldatma eğilimi arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 502 evli birey oluşturmuştur. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Eş Desteği Ölçeği, Evlilik Kalitesi Ölçeği ve Aldatma Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda eş desteği ve evlilik kalitesi arasında güçlü düzeyde pozitif yönlü ilişki, eş desteği ve evlilik kalitesi ile aldatma eğilimi arasında ise orta düzeyde negatif yönlü ilişki saptanmıştır. Eş desteği ve evlilik kalitesinin aldatma eğilimi üzerindeki ortak etkisini test etmek için çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgularda eş desteği ve evlilik kalitesinin aldatma eğilimindeki varyansın %22,6'sını anlamlı olarak açıkladığı bulunmuştur. Ayrıca evlilik kalitesinin aldatma eğiliminin negatif yönde anlamlı yordayıcısı olduğu; buna karşılık, eş desteğinin aldatma eğilimi için istatistiksel olarak anlamlı bir yordayıcı olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmaya sosyodemografik değişkenler açısından bakıldığında algılanan eş desteğinin yaş aralığı, evlilik süresi, çocuk sahibi olma, çalışma durumu, kendini fiziksel olarak çekici bulma, eşini fiziksel olarak çekici bulma, eş tarafından aldatılma ve eşi aldatma değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Evlilik kalitesinin yaş aralığı, evlilik süresi, çocuk sahibi olma, eşin çalışma durumu, kendini fiziksel olarak çekici bulma, eşini fiziksel olarak çekici bulma, eş tarafından aldatılma ve eşi aldatma değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Aldatma eğiliminin cinsiyet, yaş aralığı, çalışma durumu, eşin çalışma durumu, eşini fiziksel olarak çekici bulma, eş tarafından aldatılma ve eşi aldatma değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between perceived spousal support, marital quality, and infidelity tendency among married individuals. The study sample consisted of 502 married individuals. The Personal Information Form, Spousal Support Scale, Marital Quality Scale, and Infidelity Tendency Scale were used as data collection tools. Independent Samples t-Test, One-Way ANOVA, Pearson Correlation Coefficient, and Multiple Regression Analysis methods were employed in the analysis of the obtained data. The results revealed a strong positive relationship between spousal support and marital quality, and a weak negative relationship between both spousal support and marital quality with infidelity tendency. Multiple regression analysis was conducted to test the joint effect of spousal support and marital quality on infidelity tendency. The findings indicated that spousal support and marital quality significantly explained 22.6% of the variance in infidelity tendency. Moreover, marital quality was found to be a significant negative predictor of infidelity tendency, while spousal support was not identified as a statistically significant predictor. In terms of sociodemographic variables, perceived spousal support significantly differed according to age range, length of marriage, having children, employment status, perceived physical attractiveness of self and spouse, being cheated on by the spouse, and cheating on the spouse. Marital quality showed significant differences based on age range, length of marriage, having children, spouse's employment status, way of meeting the spouse, perceived physical attractiveness of self and spouse, being cheated on by the spouse, and cheating on the spouse. Infidelity tendency significantly differed by gender, age range, employment status, spouse's employment status, being cheated on by the spouse, and cheating on the spouse.