Dış politika istihbarat ilişkisi: MOSSAD Örneği
The relationship between foreign policy and intelligence: The case of MOSSAD
- Tez No: 915244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İstihbarat uluslararası ilişkilerde tartışmasız bir ihtiyaçtır. Devletlerin, geliştirdikleri politikaların zeminini sağlamlaştırmak için başvurdukları kurumların başında istihbarat servisleri gelir. Medya, akademi ve teoloji gibi yapıların etkileri hiç şüphesiz devlet politikalarının belirlenmesinde etkilidir. İstihbarat servisleri, yakın geçmişte, operasyonel faaliyetlerin dışında diplomatik aktivitelere de dahil olmuştur. Özellikle, hükümet tarafından belirlenen tehdit algısına yönelik geliştirilen seçeneklerin içinde, dış politikanın lehte bir konuma çevrilmesi için gösterilen çaba oldukça değerlidir. Komplike davranışların geliştirildiği uluslararası ilişkiler sahasında iktidarlar her türlü senaryoya hazır olmak durumundadır. Önceden aldıkları önlemle muhatap oldukları konuları değerlendiren iktidarlar, çalışmanın ortaya çıkmasında askeri gücün birikimiyle ayakta durmaktadır. Askeri akıl dış politikada öncelikli konulardan biridir. Uluslararası tehditlerin engellenmesi ancak güçlü bir güvenlik mekanizmasıyla gerçekleşebilir. İsrail dış istihbarat servisi MOSSAD, İsrail çıkarlarına yönelik casusluk faaliyetinin yanı sıra mekik diplomasisinin arkasındaki görünür eldir. İsrail hükümetleri, gerektiği taktirde MOSSAD'ı uygun alanlarda değerlendirmişlerdir. MOSSAD şefleri bizzat operasyonlara dahil olup kamuoyunda yer edinmiştir. MOSSAD, diğer ülkeleri tereddüde ettiren bir istihbarat servisi algısıyla çalışmalarına devam etmiştir. MOSSAD'ın diplomasi alanındaki etkinliği, onu, İsrail'in aklı sayılabilecek bir pozisyona yerleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Intelligence is an indisputable necessity in international relations. Intelligence services are one of the leading institutions that states resort to in order to solidify the grounds of the policies they develop. The influence of structures such as the media, academia and theology is undoubtedly influential in determining state policies. In the recent past, intelligence services have been involved in diplomatic activities in addition to operational activities. In particular, the efforts made to turn foreign policy into a favorable position within the options developed for the threat perception determined by the government are very valuable. In the field of international relations, where complicated behaviors are developed, governments have to be ready for any scenario. The governments, which evaluate the issues they are dealing with the measures they take in advance, stand with the accumulation of military power in the emergence of the study. Military intelligence is one of the priorities in foreign policy. Preventing international threats can only be realized through a strong security mechanism. Israel's foreign intelligence service, the MOSSAD, is the visible hand behind shuttle diplomacy as well as espionage for Israeli interests. Israeli governments have utilized the MOSSAD in appropriate areas when necessary. MOSSAD chiefs have been personally involved in operations and have gained publicity. MOSSAD has continued to work with the perception of an intelligence service that makes other countries hesitate. The effectiveness of the MOSSAD in the field of diplomacy has placed it in a position that can be considered as the mind of Israel.