Muğla Karabağlar Yaylası halk kültürü
Mugla Karabaglar Plateau folk culture
- Tez No: 915245
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 616
Özet
Kültür, bireylerin yapıp ettikleri sonucunda oluşan maddi ve manevi unsurların tümüdür. Maddi ve manevi unsurlar, çeşitli ihtiyaçlar neticesinde oluşmuştur. Her toplumun ihtiyaçlarına göre şekillenen maddi ve manevi unsurların tümü kültürü oluşturmaktadır. Ekoloji, bireylerin kendileriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerinin bütünüdür. Kültürel ekoloji, bir kültürün yaratıldığı doğal ortamı ile kurduğu çok yönlü ilişkidir. Muğla ili Menteşe ilçesine bağlı Karabağlar Yaylası; topografik yapısı, bitki örtüsü ve halk kültürü unsurları ile Türkiye'de benzerine az rastlanan özel bir bölge konumundadır. Tüm bu özellikleri ile Karabağlar Yaylası halk kültürü; doğal ortam, çevre ve bireylerin çok yönlü ilişkileri neticesinde oluşmuştur. Karabağlar Yaylası'nın kendi içerisinde devam eden fakat dışarıya kapalı yaşam tarzı, halk kültürü unsurlarını korumasını sağlamıştır. Çalışmada Karabağlar Yaylası'nın halk kültürü unsurları, jeoçeşitlilik ve kültürel ekoloji açışından disiplinler arası incelenmiştir. Ayrıca Karabağlar Yaylası'nın kültürünü oluşturan halk kültürü unsurlarının zaman içerisinde geçirdiği değişim dönüşüm ve bu değişim dönüşüme neden olan etmenler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is all of the material and immaterial elements formed as a result of what individuals do. Material and immaterial elements have been formed as a result of various needs. All of the material and immaterial elements shaped according to the needs of each society constitute culture. Ecology is the totality of individuals' relationships with themselves and their environment. Cultural ecology is the multifaceted relationship between a culture and its natural environment. Karabağlar Plateau in the Menteşe district of Muğla province is a special region in Turkey with its topographic structure, vegetation and folk culture elements. With all these features, the folk culture of Karabağlar Plateau was formed as a result of the multifaceted relationships between the natural environment, the environment and individuals. Karabağlar Plateau's lifestyle, which continues within itself but closed to the outside, has enabled it to preserve the elements of folk culture. In this study, the folk culture elements of Karabağlar Plateau are analyzed interdisciplinarily in terms of geodiversity and cultural ecology. Also the change and transformation of the folk culture elements that make up the culture of Karabağlar Plateau over time and the factors that cause this change and transformation are examined.