Nöroloji polikliniğine başvuran hastaların birinci basamakta yönetilebilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the manageability of patients visiting the neurology outpatient clinic in primary care
- Tez No: 915252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET RAŞİT AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Aile hekimliği, bireylerin sağlık sistemine ilk giriş noktası olarak değerlendirilmelidir ve üst basamakla belli bir uyum içinde çalışmalıdır. Bu çalışmada, nöroloji polikliniğine başvuran hastaların başvuru nedenleri ve aile hekimine başvuru geçmişleri incelenerek, sevk zinciri eksikliğinin üçüncü basamaktaki iş yüküne etkisi ve başvuruların birinci basamakta yönetilebilirliği değerlendirilmiştir. YÖNTEM: Araştırmamız, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri 502 hasta ile tek merkezde yürütülen tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Family medicine should be considered the first point of entry into the healthcare system and should function in coordination with higher levels of care. This study examines the reasons for neurology outpatient clinic visits and patients' prior visits to family physicians, evaluating the impact of the lack of a referral system on the workload of tertiary care and the manageability of these visits in primary care. MATERIALS AND METHODS: Our research is a descriptive cross-sectional study conducted at a single center with 502 patients aged 18 and over who visited the neurology outpatient clinic at Sakarya Training and Research Hospital. Data were collected between July 1 and December 31, 2024, through face-to-face interviews using a 25-question survey.