Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji Polikliniğine baş ağrısı şikayeti ile ilk kez başvuran hastaların aile hekimleri tarafından takip ve tedavi edilebilirliğinin değerlendirilmesi
Evalution follow-up and treatment of patients WHO applied to Ankara City Hospital Neurology outpatient Clinic with headache for the first time by Family physicians
- Tez No: 667538
- Danışmanlar: UZMAN İRFAN ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Baş ağrısı en yaygın görülen nörolojik semptomlardan biri olup günlük yaşantıyı olumsuz etkilemekte, iş gücü kaybına ve yüksek sağlık maliyetlerine neden olmaktadır. Birinci basamakta da sık karşılaşılan bu semptomun yine birinci basamakta yönetilmesi, ilgili uzman tarafından izlenmesi gereken hastaların ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanması için olanak sağlayacaktır. Biz bu çalışmada baş ağrısı ile üçüncü basamağa ilk kez başvuran hastaların birinci basamakta ne oranda yönetilebileceğini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız analitik tipte kesitsel bir araştırma olup evreni Ankara Şehir Hastanesi nöroloji polikliniklerine 01.02.2020-31.03.2020 tarihleri arasında baş ağrısı şikayetiyle ilk kez başvuran, 18 yaşından büyük tüm hastalar oluşturmaktadır. Çalışmamızda araştırmacılar tarafından hazırlanan iki ayrı anket formu kullanılmıştır. Birinci formda hastanın muayene işlemleri ve birinci basamakta değerlendirilebilme durumu aile hekimi, nöroloji hekimi ve hastaya sorulmuştur. İkinci formda ise hastaya demografik özellikleri ve önceki tıbbi öyküsüyle ilgili sorular yöneltilmiştir. Çalışmaya 207 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction And Aim: Headache is one of the most common neurological symptoms, negatively affecting daily life, causing loss of labor and high health costs. Managing this symptom, which is also common in primary care, in primary care will enable patients who need to be examined by the specialist to make the most of secondary and tertiary health services. In this study, we aimed to show the manageability of patients who applied to the third care with headache to primary care. Materials and Methods: Our research is an analytical type of cross-sectional research. The universe of research was all patients who are older than 18 year and applied for the first time to the neurology clinics of Ankara City Hospital between 01.02.2020-31.03.2020 with the complaint of headache. In our study, two separate questionnaire forms prepared by the researchers were used. In the first form, the examination procedures of the patient and the evaluation of patients in the primary care were asked to the family doctor, neurologist and the patient. In the second form, questions were asked to the patient about their demographic characteristics and previous medical history. 207 patients were included in the study.