Multıple skleroz tanılı hastalarda beslenme durumu ve disfaji sıklığının taranması
Screening of nutritional status and dysphagia frequency in patients with multiple sclerosis diagnosis
  1. Tez No: 911933
  2. Yazar: İPEK ÇAĞIR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UFUK ALUÇLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Multipl skleroz (MS) sıklıkla genç erişkinleri etkileyen enflamatuvar ve nörodejeneratif bir hastalıktır. MS, dünya genelinde her 100.000 kişiden 50-300 kişide görülmektedir. Disfaji; MS hastalarında yaygın olarak görülmekte olup, hastaların yaşam kalitesini düşürmektedir. Ayrıca; aspirasyon pnömonisi, dehidratasyon, malnütrisyon, yutma kaygısı gibi akut ve kronik komplikasyonlara da yol açarak mortalite ve morbiditeyi artırmaktadır. Disfajinin neden olduğu en önemli komplikasyonlardan biri beslenme bozukluğudur. Çalışmamızın amacı, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi nöroloji polikliniğine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden MS tanılı hastalarda malnütrisyon ve disfaji sıklığını belirlemek ve hastaların tanımlayıcı verileri ile ilişkisini incelemektir. MATERYAL VE METOT: Cinsiyet farkı gözetmeksizin 18 yaş ve üstü hastalar, Mc donalds kriterlerıne gore MS tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda, katılımcılardan ve birinici derece yakınlarından bilgilendirme onamı aldıktan sonra hasta tanımlama formunu, Nütrisyonel Risk Tarama testini (NRS 2002) ve Yutma Fonksiyonu Tarama testini (EAT-10) doldurmaları istenmiştir. Analizler SPSS 27.0 istatistik programı ile yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmamıza 150 MS tanılı hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda hastaların %73,3'ü kadın, %66,7'si sosyal güvencesi SSK, %68'i evli, %36,7'si üniversite mezunu, %39,3'ü ev hanımı ve %24'ü sigara içmekte idi. Hastaların MS I.basamak tedavileri içinde %40,7'si İnterferon Beta ve %24,7'si teriflunomid kullanmaktadır. Hastaların MS II.basamak tedavileri içinde %50'si ocrelizumab ve %34'ü fingolimod kullanmaktadır. Hastaların yaş 39,23±12,04, beden kitle indeksi (BKİ) 24,81±4,35, EDSS puan 3,36±2,25, NRS 2002 puan 0,11±0,39 ve EAT 10 puan ortalaması 0,14±0,61 idi. Kadın hastaların EDSS puanı, erkek hastalardan anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur. Bekar hastaların EDSS puanı, evli hastalara göre anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur. Sigara kullanan hastaların NRS 2002 puanları, kullanmayan hastalara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Spinal kord tutulumu ve infratentoryal tutulumu olan hastaların EDSS puanları, tutulum olmayan hastalara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Ocrelizumab kullanan hastaların EDSS puanı, kullanmayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Kladribin kullanan hastaların EDSS puanı, kullanmayanlara göre anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur. Yaş ilerledikçe EDSS, EAT-10 puanları ve BKİ değerlerinin arttığı bulunmuştur. SONUÇ VE ÖNERİLER: Çalışmamızda poliklinik takipli MS hastalarında disfaji ve malnütrisyon sıklığı düşük olarak değerlendirilmiştir. Bulguların genellenebilirliğini artırmak için daha geniş popülasyonlarda ve farklı coğrafi bölgelerde benzer çalışmalar yapılmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Multipl Skleroz, NRS 2002, EAT 10, EDSS, Disfaji
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Multiple sclerosis (MS) is an inflammatory and neurodegenerative disease that frequently affects young adults. Globally, MS affects 50 to 300 individuals per 100,000 population. Dysphagia is common among MS patients and significantly reduces their quality of life. Additionally, it leads to both acute and chronic complications such as aspiration pneumonia, dehydration, malnutrition, and swallowing anxiety, thereby increasing both mortality and morbidity. One of the most significant complications caused by dysphagia is nutritional disorders. The aim of our study is to determine the prevalence of malnutrition and dysphagia in MS patients attending the neurology clinic at Dicle University Medical Faculty Hospital and to examine the relationship of these conditions with the patients' demographic data. MATERIALS AND METHODS: Patients aged 18 and over, regardless of gender, who were diagnosed with MS according to the McDonald criteria, were included in the study. After obtaining informed consent from the participants and their first-degree relatives, they were asked to complete a patient identification form, the Nutritional Risk Screening (NRS 2002), and the Swallowing Function Screening Test (EAT-10). Analyses were conducted using the SPSS 27.0 statistical software. RESULTS: A total of 150 MS patients were included in our study. Of the patients, 73.3% were female, 66.7% had social security through SSK, 68% were married, 36.7% were university graduates, 39.3% were housewives, and 24% were smokers. Among the primary treatments for MS, 40.7% were using Interferon Beta and 24.7% were using Teriflunomide. For secondary treatments, 50% were using Ocrelizumab and 34% were using Fingolimod. The mean age of the patients was 39.23±12.04 years, with a mean Body Mass Index (BMI) of 24.81±4.35, a mean EDSS score of 3.36±2.25, a mean NRS 2002 score of 0.11±0.39, and a mean EAT-10 score of 0.14±0.61. Female patients had significantly lower EDSS scores compared to male patients. Single patients had significantly lower EDSS scores compared to married patients. Smokers had significantly higher NRS 2002 scores compared to nonsmokers. Patients with spinal cord and infratentorial involvement had significantly higher EDSS scores compared to those without such involvement. Patients using Ocrelizumab had significantly higher EDSS scores compared to those not using it. Patients using Cladribine had significantly lower EDSS scores compared to those not using it. It was found that with increasing age, EDSS, EAT-10 scores, and BMI values also increased. CONCLUSION AND RECOMMENDATIONS: In our study, the prevalence of dysphagia and malnutrition was evaluated as low among outpatient MS patients. To increase the generalizability of the findings, similar studies should be conducted in larger populations and different geographical regions. KEYWORDS: Multiple Sclerosis, NRS 2002, EAT-10, EDSS, Dysphagia