Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Dahiliye Anabilim Dalı Romatoloji polikliniğine başvuran Romatoid artritli hastalarda tedaviye uyum ve genel sağlık durumunun belirlenmesi
Determination of generel health status and compliance with treatment rheumatoid arthritis patients admitted to rheumatology outpatient clinic of Eskişehir Osmangazi University Health Application and Research Hospital
- Tez No: 588206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Romatoloji, Family Medicine, Rheumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Romatoid artrit (RA), genellikle çevresel sinovyal eklemleri etkileyen, patogenezinde immün olayların rol aldığı, uzun süreli, inflamatuar, sistemik bir romatizmal hastalıktır. Simetrik, destrüktif tutulum hastalık kliniğinin önemli parçası olması yanı sıra haricinde görülen diğer belirtiler bazen artrite eşlik edebilir. Hastalığın sık görülen eklem harici bulguları nörolojik, hematolojik, kardiyak tutulum, romatoid nodüller, akciğer tutulumu, vaskülit, göz bulguları ve amiloidoz olarak sayılabilir. RA'nın birden fazla sistemi tutan bir hastalık olması, hastalığın kontrol altında olabilmesi için belirli aralıklarla sağlık kontrolü gerekliliği, düzenli ilaç kullanımı ihtiyacı ve eklemlerde oluşan deformiteler sebebi ile kişinin sosyal ve ruhsal hayatını olumsuz etkileyebileceğinden hastaların tedavi sürecine ve hastalığa uyumunu artırmak oldukça önemlidir. Kontrol etkin bir şekilde sağlanmadığı takdirde eklem deformitesi, iş gücü kaybı, yaşam kalitesinde azalma ile sonuçlanabilir. Hastalığın prevalansı yaklaşık %0,5-1'dir. Etkilenen kadın sayısı erkeklere oranla üç kat fazladır. Yapılan tüm çalışmalara rağmen hastalık etyolojisi net bir şekilde bilinmemektedir. En kabul almış temellere göre RA genetik yatkınlığı olan bireylerde, tam olarak bilinmeyen çevresel faktörlerin antijenik uyarıyı tetiklemesiyle başlamaktadır. Çalışmamız Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Dahiliye Anabilim Dalı Romatoloji polikliniğine başvurmuş, Amerikan Romatizma Cemiyeti (ACR) kriterlerine göre RA tanısı almış, çalışmaya katılmak için gönüllü olan 190 kadın (%73,6), 68 erkek (%26,4) hastada yapıldı. Üçüncü basamak bir sağlık kuruluşunda, tek merkezli olarak gerçekleştirilen çalışmamızda; RA tanılı hastaların tedaviye uyum ve depresyon durumları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Birinci basamakta sık karşılaşılan kronik hastalıklardan biri olan RA konusunda, aile hekimlerinin daha duyarlı olması, hastalarına hastalıkları ve tedavi sürecine ilişkin bilgiler vermesi hastaların tedaviye uyumlarını arttırabilir. Ayrıca RA gibi kronik hastalıklar nedeniyle takip edilen hastaların her vizitte depresyon bakımından değerlendirilmesi, riskli hastalara danışmanlık sağlaması konusunda aile hekimleri aktif rol oynamalıdır.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a long-term, inflammatory, systemic rheumatic disease that affects the peripheral synovial joints and is involved in the pathogenesis of the disease. Destructive, symmetric joint involvement is an important part of the disease clinic, but other findings other than the joint are sometimes accompanied by arthritis. Common external symptoms of the disease include rheumatoid nodules, cardiac, hematologic, neurological involvement, pulmonary and ocular findings, vasculitis, amyloidosis. It is very important to increase the patient's compliance with the treatment process and disease because RA is a disease involving more than one system, the necessity of health control periodically to keep the disease under control, the need for regular medication, and the deformities in the joints may affect the social and mental life of the person. If control is not provided effectively, joint deformity, loss of labor and quality of life may result. The prevalence of the disease is about 0.5-1%. The number of women affected is three times higher than that of men. Despite all the studies, the etiology of the disease is not clearly known. According to the widespread view, it begins with precisely unknown environmental factors triggering antigenic stimulation in individuals with genetic predisposition to RA. This study was performed on 190 women (73.6%) and 68 men (26.4%) who were diagnosed as RA according to American Rheumatism Society (ACR) criteria and applied to Eskişehir Osmangazi University Hospital Rheumatology outpatient clinic. In a single centered study in a tertiary healthcare institution; compliance with treatment and depression in RA patients. RA, which is one of the most common chronic diseases in primary care, may be more sensitive to family physicians, giving information about their illnesses and treatment process may increase their compliance with treatment. In addition, family physicians should play an active role in the evaluation of patients followed up for chronic diseases such as RA in terms of depression and counseling for risky patients at each visit.