2005-2023 yılları arasında sayılar ve işlemler öğrenme alanındaki lisansüstü tezlerin betimsel analizi
Descriptive analysis of graduate theses in the learning area of numbers and operations between 2005-2023
  1. Tez No: 915254
  2. Yazar: BÜNYAMİN DUYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2005-2023 yılları arasında, Sayılar ve İşlemler öğrenme alanında yapılmış lisansüstü çalışmaları çeşitli kategorilere göre incelemek ve daha sonra yapılacak çalışmalar için genel bir çerçeve ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup araştırma deseni olarak doküman analizi tercih edilmiştir. Araştırma çerçevesinde 68 yüksek lisans ve 2 doktora tezi olmak üzere 70 çalışma incelenmiştir. Veriler YÖK Ulusal Tez Merkezinden ilgili anahtar kelimeler taratılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde“Sayılar ve İşlemler Öğrenme Alanında Yayınlanmış Lisansüstü Tezleri Sınıflandırma Formu”kullanılmıştır. Çalışmalar, bu formda yer alan yıl, tez düzeyi, sayılar ve işlemler alt öğrenme alanı, örneklem büyüklüğü, örneklem çeşidi, araştırma modeli, araştırma deseni, veri toplama aracı, ölçtüğü özellik ve çalışmanın amacı olmak üzere 10 farklı kategoriye göre analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, Sayılar ve İşlemler öğrenme alanında en çok çalışmanın 2019 yılında yapıldığı, çalışmalarda çoğunlukla 31-100 aralığındaki örneklem büyüklüğü kullanıldığı ve çalışmalarda yer alan örneklemlerin en fazla 6. ve 7. Sınıflardan oluştuğu tespit edilmiştir. Sayılar ve işlemler öğrenme alanındaki lisansüstü tezlerde daha çok oran-orantı, tam sayılar ve kesirler alt öğrenme alanında çalışmaların yapıldığı, araştırma yöntemlerinden en çok deneysel-yarı deneysel desenin kullanıldığı, veri toplama araçları arasında en yaygın olarak başarı, tutum ve kaygı ölçeklerinin kullanıldığı görülmüştür. En çok ölçülen özelliğin ise öğrenci başarısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the postgraduate studies conducted in the field of Numbers and Operations between the years 2005-2023 according to various categories and to present a general framework for the studies to be conducted later. Qualitative research method was used in the research and document analysis was preferred as the research design. Within the scope of the research, 70 studies, including 68 master's and 2 doctoral theses, were examined. Data were collected by scanning relevant keywords from the YÖK National Thesis Center. The“Classification Form for Postgraduate Theses Published in the Field of Numbers and Operations Learning”was used in the analysis of the data. The studies were analyzed according to 10 different categories in this form, including year, thesis level, numbers and operations sub-learning area, sample size, sample type, research model, research design, data collection tool, the feature it measured and the goal of the study. As a result of the analysis of the data, it was determined that the most studies in the field of Numbers and Operations were conducted in 2019, the sample size was mostly between 31-100 in the studies, and the samples in the studies mostly consisted of 6th and 7th grades. It was observed that in postgraduate theses in the field of Numbers and Operations learning, studies were mostly conducted in the sub-learning area of ratio-proportion, integers and fractions, experimental-quasi-experimental design was used the most among the research methods, and achievement, attitude and anxiety scales were most commonly used among the data collection tools. It was concluded that the most measured feature was student achievement.