İndometasin içeren uzun etkili supozituvar formülasyonları üzerine çalışmalar
Studies on sustaine release suppository formulations containing indomethacin
- Tez No: 91526
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN BERGİŞADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, steroid olmayan antienflamatuvar bir etken madde, indometasinin (IND) sürekli etkili supozituvar formülasyonunun hazırlanmasıdır. Bu bağlamda, IND içeren mikrokürelerin hazırlanması ve mikrokürelerin supozituvar şekline dönüştürülerek etkinin geciktirilmesi planlanmıştır. IND içeren mikroküreler etil selüloz polimeri kullanılarak çözücü uçurma yöntemi ile hazırlanmıştır. Değişik etken madde - polimer oranı (1:1, 1:1.5, 1:2) ve işlem esnasında uygulanan farklı karıştırma hızının (1000, 1500, 2000 devir/dakika) mikroküre oluşumu, IND tutma kapasitesi ve partikül boyutuna etkileri incelenmiştir. Sonuçta denenen tüm koşullarda mikroküre oluştuğu ancak en yüksek etken madde tutma kapasitesinin (%33.845 ± 0.548) 1:1 etken madde- polimer oranının kullanılması halinde elde edildiği saptanmıştır. Mikrokürelerin elektron mikroskobunda (SEM) çekilen fotoğrafları incelendiğinde küresel, gözenekli yüzeyli olup, agregat meydana getirmedikleri gözlenmiştir. Ortalama 125 - 710 um boyutlarında elde edilen IND mikrokürelerinde karıştırma hızının mikrokürelerin etken madde tutma kapasitesi ve in vitro salım hızını önemli derecede etkilemediği ancak karıştırma hızı arttıkça mikrokürelerin partikül boyutunun küçüldüğü bulunmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde IND içeren en yüksek etken madde tutma kapasitesine sahip mikroküreler ile sürekli etki sağlayacak supozituvar formülleri geliştirilmiştir. Bu amaçla hidrofilik özellikteki PEG sıvağları ve karışımları ile lipofilik karakterdeki Witepsol H 15 denendi, ön denemelerle PEG sıvağ karışımı [(400:1500:4000) (7.5:30:62.5)] ve Witepsol H 15 ile uygun özellikte supozituvar elde edileceği saptandıktan sonra bahsi geçen bu sıvağlarla homojen dağılımın sağlanabileceği partikül boyutu (125-212 um) tespit edildi. IND yüklü mikroküreler ile supozituvarlar eritme yöntemine göre hazırlandı. Hazırlanan supozituvarlarda ağırlık sapması, IND miktarı, sertlik ve erime zamanı tayinleri yapıldı. Bu deneylerde kontrol olarak salt IND'nin PEG sıvağ karışımı [(400:1500:4000) (7.5 : 30 : 62.5)] ve Witepsol H 15 sıvağlarında hazırlanan konvansiyonel supozituvarları yanısıra piyasada mevcut IND 73supozituvarı kullanıldı. In vitro çözünürlük hızı deneylerinde IND içeren mikroküreler ile hazırlanan supozituvarların sürekli etki gösterdiği saptandı. PEG sıvağ karışımı ve VVitepsol H 15 sıvağları karşılaştırıldığında Witepsol H 15 ile IND'in serbestleşme oranının PEG sıvağ karışımına oranla başlangıçta yavaş olduğu, 120. dakikadan itibaren iki sıvağ arasındaki farkın giderek azaldığı ve 480. dakikada önemsenmeyecek bir farkla etken madde serbestleştirdikleri saptanmıştır. In vitro dissolusyon denemelerinde VVitepsol H 15 sıvağı ile başlangıçtaki geç serbestleşmenin bu sıvağın lipofilik özelliği nedeniyle çözünme ortamında geç dağılması ve buna bağlı olarak IND içeren mikrokürelerin sıvağdan geç salım göstermeleridir. PEG sıvağ karışımı ile hazırlanan supozituvarlarda ise PEG'in çözünme ortamında kolayca ve kısa sürede dağılması mikrokürelerden IND serbestleşmesinin daha hızlı olmasına neden olmaktadır. In vitro salım hızı verilerinin her iki sıvağ içinde (Bt)a kinetiğine uyduğu saptanmıştır. Sonuçta bu çalışmada, IND içeren mikrokürelerle PEG sıvağ karışımı (400:1500:4000) ve VVitepsol H 15 kullanılarak hazırlanan supozituvarlarla 480 dakikalık geciktirilmiş etki sağlanabileceği gösterilmiştir. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to formulate sustained release indomethacin (IND) suppositories which is a nonsteroidal and antiinflammatory agent. In the first part of the study IND microspheres were prepared by solvent evaporation technique using ethyl cellulose as the polymer. The effect of process variables as drug-polymer ratio (1:1, 1:1.5, 1:2) and stirring rate (1000, 1500, 2000 rpm) on microsphere formation, IND loading capacity and microsphere particle size was investigated. The highest drug loading capacity (%33.845 ± 0.548) was found with 1:1 drug-polymer ratio. The Scanning Electron microcraphs of IND microspheres existed as porous spheres on the surface. Stirring rate has no effect on drug loading capacity or in vitro dissolution of IND from microspheres but the particle size. The higher stirring rate gave smaller particles. The average particle size of IND microspheres were found as 125-710 urn. In the second part of the study long acting suppositories were prepared with IND loaded microspheres possessing the highest efficiency. At first some suppository bases both of hydrophilic and lipofilic nature were tested and Witepsol H 15 and a mixture of PEG bases [(400:1500:4000) ( (7.5:30:62.5)] were found sufficient to prepare suppositories of IND loaded microspheres. Preliminary works were carried out to choose the best particle size (125-212 urn) of IND loaded microspheres homogenously dispersed in the melted bases. Qualitative controls as hardness, melting time, weight variation were investigated as well IND assay. In vitro dissolution tests showed that suppositories prepared with mixed PEG base and Witepsol H 15 have sustained release effect. Although the release of IND from suppositories based Witepsol H 15 was rather slow at the beginning, but the difference between the two bases in this respect became lesser after 120 min while later on it became negligable. This could be attributed to the lipofilic nature of Witepsol H 15. Mixed PEG base of being hydrofilic nature could easily and quickly dispersed in dissolution media in vitro. 75All of these tests were run with control suppositories prepared with IND using the same two bases and conditions and commercial IND suppositories as well. Pharmacokinetic parameters were in agreement with (Bt)a kinetics. In conclusion, suppositories prepared with IND loaded microspheres using the mixture of PEG bases [(400:1500:4000) ( (7.5:30:62.5)] or Witepsol H is showed sustained release effect up to 480 min in vitro.