Tip 2 diabetes mellitus hastalarında glikozile hemoglobin ve glukagon benzeri peptid-1 üzerine serum kortizal düzeyinin etkileri
- Tez No: 91525
- Danışmanlar: PROF. HAKKI KOÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yaşın ilerlemesine bağlı olarak boy ve vertebral uzunlukta azalma olduğuna dair genel bir görüş vardır. Discus intervertebralislerin bu azalmaya etkisi farklı olarak bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı normal şahıslarda ve farklı yaş gruplarında lumbal intervertebral disklerin morfometrik değişimlerini incelemektir. Lumbal intervertebral disklerin yükseklik ve anteroposterior uzunluk ölçümleri lateral lumbosakral vertebra grafileri üzerinde yapıldı. Anteroposterior uzunluk her iki cinsde yaş ile birlikte belirgin artışlar gösterdi. Ortalama disk yüksekliği yalnızca erkeklerde yaş ile birlikte yükseldi, intervertebral disklerde yaş ile birlikte görülen bu vertikal ve anteroposterior artışlar üzerinde fiziksel aktivite ve ağırlık taşımanın rolü olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY There is a general assumption that the loss in stature occurs with increasing age. The possible contribution of the intervertebral discs to this shortening has been variously reported. The present study was undertaken to examine morphometric changes of the lumbar intervertebral discs in normal subjects of different age groups. Changes in the heights and anteroposterior diameters of human lumbar intervertebral discs have been studied by means of measurements from radiographs. Anteroposterior dimensions for both sexes demonstrated marked increases with aging. Avarage disc height only increased in male with age. It is suggested that vertical and anteroposterior growth of lumbar intervertebral discs are dependent on the activity associated with weight bearing.