Atatürk Üniversitesi Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen simmental ırkı sığırlarda süt verimi, döl verimi ve buzağı yaşama gücü
Livability characteristics, reproductive traits and milk yilelds of purebred simmental (yellowpied) cattle, raised in experimental farm of Atatürk University
  1. Tez No: 91527
  2. Yazar: YUSUF YURDALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. O. KORHAN ULUSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
26 ÖZET Bu Araştırmada Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım İşletmesinde yetiştirilen Sarı Alaca sığırlarının süt verimi, döl verimi, doğum ağırlığı ve yaşama gücü özellikleri incelenmiştir. Gerçek süt verimi 305 günlük süt verimi laktasyon süresi süt yağı oranı ve gerçek yağ verimine ait genel ortalamalar sırasıyla 2810.54 + 146.45 kg, 2614.52 ± 136.31 kg, 317.81 ± 13.48, %4.04 ± 0.07 ve 115.69 ± 7.74 kg olarak tesbit edilmiştir. Bu araştırmada döl verimi özellikleri olarak buzağılama aralığı ilk buzağılama yaşı gebelik süresi normal doğum ikiz doğum yavru atma ve ölü doğumlar incelenmiştir. Buzağılama aralığı ilk buzağılama yaşı ve gebelik süresine ait en küçük kareler ortalamaları sırasıyla 455.85 + 17.36. gün, 42.99 + 1.50 ay ve 285.25 + 0.65 gün olarak hesaplanmıştır. Ayrıca normal doğum ikiz doğum yavru atma ve ölü doğum oranları sırasıyla %93.2, %1.9, %4.3 ve % 2.6 bulunmuştur. Doğum ağırlığı ortalaması 36.72 + 0.72 kg olarak saptanmıştır. Cinsiyet gruplarının ortalama doğum ağırlıkları erkek buzağılarda 37.90 + Laktasyon sırasına bağlı olarak süt yağı oranında bir azalma eğilimi olduğu görülmektedir.(Tablo 3.3) Benzer durum, (32) tarafından da bildirilmiştir. 1.00 dişi buzağılarda 35.54+ 1.14 kg bulunmuştur. Ölüm olaylarının % 88 i 0-2 aylık yaş grubunda meydana gelmiştir. Ölümlerin mevsimlere dağılımının farklılık gösterdiği ölüm olaylarının daha çok kış ve ilkbahar bahar aylarında meydana geldiği saptanmıştır. Erkek buzağılarda yaşama gücü dişi buzağılara göre daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
27 SUMMARY Some production traits and the hvability of purebred simmental (Yellow pied) cattle in the Experimental Farm of Atatürk University. İn this research, the milk yield and some other important reproductive traits such as the number of calves born, the birth weight and hvability characteristics of simmental cattle raised in Experimental Farm of Atatürk University were studied. The highest avareges on the actual milk yield lactation lenght and the 305 days of milk production were obtained from 3 rd. Lst.4 th and further lactations respectively. The highest average values in milk fat percentage and actual fat yield were found in 3 rd and 1st. Lactation periods perpectively. The calving intervals the first calving age pregnancy lengh, normal and twin birth rate abortion and stillbirths were investigates as reproduction traits the least square means related to the calving interval the first calving age and pregnancy lenght were found as 455.İ85 + 17.36 days 42.99 + 1.50 months and 285.25 + 0.65 days respectively The values obtained for the normal twin births abortion and still birth rate were 93.2 % 1.9 % 4.3 and 2.6 % respectively. The average birth weight was 36.72 + 0.78 kgThe birth weight mean values of the sex groups were found as 37.90 + 1.00 kg for male and 35.54 + 1.14 kg for female calves.The effect of year sex age of the dam and bull on the birth weight were not significant.The birth weight tented to increase depepending on increasing age of the dam and this tendency persisted till these cows were eight years old after that it decre25 animals from 0-18 month of age group died between the years 1971-1990 Total mortality rate was 16.5 %; 88 % of which was belong to 0-2 monts old age group. Although the distrubution of28 death showed the seasonal differences most of the incidences occurred during the winter. The survival rate of the male calves was found lower than that of females calwes.