Kars ili Arpaçay ilçesine bağlı köylerde yetiştirilen tuj ve morkaraman koyunlarının en önemli beden ölçüleri, canlı ağırlıkları ve yapağı verimleri
Fleece product, live weight and the most important body measurements of tuj and morkaraman ewe, raised in villages of Arpaçay district of Kars
  1. Tez No: 91528
  2. Yazar: CENGİZ KARABULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. O. KORHAN ULUSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
25 6. ÖZET Bu çalışmanın materyalini Kars Arpaçay ilçesi Taşbaşı, Taşlıağıl ve Gönülalan köylerinde yetiştirilen 85 adet Tuj koyun, 87 adet Morkaraman, 75 adet Tuj kuzu, 78 adet Morkaraman kuzu teşkil etmiştir. Tuj ve Morkaraman ırkında ortalama doğum ağırlıkları sırasıyla 3.70+0.07, 3.96+0.06 kg. Yapağı verimi sırasıyla 1.99+0.05, 1.98+0.04 kg tespit edilmiştir. Tuj ve Morkaraman ırkında ortalama beden ölçüleri; Cidago yüksekliği 61. 50^0.39 ve 64.08+0.32 cm, Sırt yüksekliği 60.16+0.38 ve 62.82±0.35 cm, Sağrı yüksekliği 62.70+0.36 ve 65.06+0.32 cm, Beden uzunluğu 59.55+0.35 ve 62.25+0.30 cm, Göğüs derinliği 22.68±0.39 ve 26.12+0.40 cm, Art göğüs genişliği 18.90+0.27 ve 20.55+0.21 cm, Ön göğüs genişliği 17.06+0.21 ve 18.60±0.23cm, Ön sağrı genişliği 15.82+0.19 ve 17.11+0.21 cm, Orta sağrı genişliği 16.58+0.18 ve 17.84+0.22 cm, Sağrı uzunluğu 16.15±0.18 ve 17.27±0.19 cm, Baş uzunluğu 18.74+0.18 ve 20.40+0.23 cm, Baş genişliği 8.88±0.10 ve 9.55+0.11 cm, Göğüs çevresi 82.03+0.63 ve 85.12+0.65 cm, Ön incik çevresi 7.58±0.07 ve 7.89+0.08 cm, Arka incik çevresi 8.57+0.07 ve 8.89+0.08 cm, Canlı ağırlık 44.17±0.79 ve 48.39+0.78 kg bulunmuştur. İncelenen özellikler yönünden gruplar arasında istatistik olarak önemli farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
26 7.SUMMARY In this study animal materiales were constituted 85 Tuj ewe, 87 Morkaraman ewe, 75 Tuj lamb, 78 Morkaraman lamb grown in Taşbaşı, Taşlıağıl and Gönülalan villages of Arpaçay district of Kars city. Means of birth weight in Tuj and Morkaraman breeds 3.70+0.07 and 3.96+0.06 Kg. respectively. Fleece production was constituted 1.99+0.05, 1.98+0.04 respectively. Means of body measurements in Tuj and Morkaraman breeds were respectively height of wither 61.50+0.39 and 64.08+0.32 cm, height of back 60.16+0.38 and 62.82+0.35 cm, height of rump 62.70+0.36 and 65.06±0.32 cm, length of body 59.55±0.35 and 62.25+0.30 cm, depth of chest 22.68+0.39 and 26.12±0.40 cm, width of back chest 18.90±0.27 and 20.55±0.21 cm, width of the front chest 17.06+0.21 and 18.60+0.23 cm, width of the front pelvis 15.82±0.19 and 17.11 ±0.21 cm, width of the middle pelvis 16.58±0.18 and 17.84±0.22 cm, lenght of the pelvis 16.15+0.18 and 17.27+0.19 cm, length of head 18.74±0.18 and 20.40±0.23 cm, width of head 8.88±0.10 and 9.55±0.11 cm, girth of chest 82.03±0.63 and 85.12±0.65 cm, girht of the front shin bone 7.58+0.07 and 7.89+0.08 cm, live weight 44.17+0.79 and 48.39±0.78 Kg. Significant difference was observed statistically among groups generally on the all traits.