Turist deneyiminin memnuniyet ve hikâye anlatıcılığına etkisinde güdülerin aracılık rolü: Kapadokya örneği
The Mediating role of motives in the effect of tourist experience on satisfaction and storytelling: The Case of Cappadocia
- Tez No: 915280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Turizm destinasyonları turistlerin sürekli değişen istek ve beklentilerine ayak uydurarak hizmet kalitelerini yükseltmek ve benzersiz deneyimler sunabilmek için yoğun bir çaba içerisindedir. Turistler ziyaret ettikleri destinasyonlarda yaşadıkları deneyimler sonrası oluşan memnuniyet ile bilişsel ve duygusal unsurları birleştirerek bilgi, deneyim ve gelenekleri hikâye anlatıcılığı yoluyla başkalarına aktarmaktadırlar. Dolayısıyla turistlerin yaşadıkları deneyimler sonucu memnuniyet yaşamaları ve bu memnuniyeti başkalarına iletmeleri sektör için önem arz etmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, turist deneyiminin memnuniyet ve hikâye anlatıcılığına etkisinde güdülerin aracılık rolünün incelenmesidir. Çalışmanın bir diğer amacı ise; turist deneyimi, güdüler, memnuniyet ve hikâye anlatıcılığının katılımcıların demografik özelliklerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Bu kapsamda Kapadokya destinasyonunu Ağustos-Ekim 2023 tarihleri arasında tercih eden 591 kişiden çevrimiçi anket tekniği ve kolayda örnekleme yöntemi ile veriler elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; turist deneyiminin memnuniyet ve hikâye anlatıcılığına etkisinde faydacı ve hedonik güdülerin kısmî aracılık etkisinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca turist deneyimi, hedonik ve faydacı güdüler, memnuniyet ile hikâye anlatıcılığının medeni durum, yaş, meslek, eğitim ve gelir durumuna göre farklılık gösterdiği, cinsiyete göre ise farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda paydaşlara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism destinations are in an intense effort to improve their service quality and offer unique experiences by keeping up with the ever-changing demands and expectations of tourists. Tourists transfer knowledge, experiences and traditions to others through storytelling by combining cognitive and emotional elements with the satisfaction they experience in the destinations they visit. Therefore, it is important for the sector that tourists experience satisfaction as a result of their experiences and convey this satisfaction to others. In this context, the aim of the study is to examine the mediating role of motives in the effect of tourist experience on satisfaction and storytelling. Another aim of the study is to determine whether tourist experience, motives, satisfaction and storytelling show a significant difference according to the demographic characteristics of the participants. In this context, data were obtained from 591 people who preferred Cappadocia destination between August-October 2023 by online survey technique and convenience sampling method. SPSS program was used to analyze the data obtained. As a result of the analysis, it was found that utilitarian and hedonic motives have a partial mediating effect on the effect of tourist experience on satisfaction and storytelling. In addition, it was determined that tourist experience, hedonic and utilitarian motives, satisfaction and storytelling differed according to marital status, age, occupation, education and income status, but not according to gender. In line with the findings, various suggestions were made to the stakeholders.