Modern toplumdaki sağlık tahayyülünün sosyolojik değerlendirilmesi
Social evaluation of health imagery in modern society
- Tez No: 915281
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜL GÜNGÖRMEZ AKOSMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Modern çağın karmaşık dokusunda sağlık, yalnızca bedensel bir olgu olmaktan öte, derinlemesine sosyal ve kültürel bir anlam kazanmıştır. Bu tez, sağlığın bireysel deneyimlerinin toplumsal yapı, kültürel normlar ve politik güç ilişkileriyle nasıl iç içe geçtiğini mercek altına alır. Sağlık ve hastalık kavramlarının tarihsel süreç içinde nasıl şekillendiği ve modern tıbbın egemen paradigmasının bireylerin sağlık algısını nasıl belirlediği sorularına yanıt arayan çalışma, sağlık hizmetlerinin toplumsal dışlama mekanizmalarında oynadığı rolü de deşifre etmeyi amaçlar. Tıbbileşmenin ve farmakolojik müdahalelerin artmasıyla birlikte, bireylerin sağlık deneyimleri standartlaşmaya doğru evrilirken, sağlıklı ve hasta arasındaki sınırlar giderek belirginleşmektedir. Tez, sağlık tahayyülündeki bu dönüşümün toplumsal cinsiyet, sınıf ve etnik köken gibi kimlik belirleyicileriyle nasıl kesiştiğini inceleyerek, modern toplumun sağlık anlayışının bir değerlendirmesini sunmaktadır. Alternatif sağlık yaklaşımlarının yükselişi ve bu yaklaşımların modern tıbba karşı duruşu, toplumsal sağlığın yeniden tanımlanması ihtiyacını gündeme getirmiştir. Çalışma, sağlık alanındaki mevcut uygulamaların toplumsal etkilerini analiz ederek, sağlık politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, modern toplumda sağlık tahayyülünün karmaşık dinamiklerini gün yüzüne çıkarmayı denemektedir.
Özet (Çeviri)
In the complex fabric of the modern age, health is not only a physical phenomenon, but has acquired a profound social and cultural meaning. This thesis examines how individual experiences of health are intertwined with social structure, cultural norms and political power relations. The study aims to decipher the role of health services in the mechanisms of social exclusion while seeking answers to the questions of how the concepts of health and illness have been shaped in the historical process and how the dominant paradigm of modern medicine determines individuals' perception of health. With increasing medicalisation and pharmacological interventions, individuals' health experiences are evolving towards standardisation, while the boundaries between healthy and sick are becoming increasingly clear. The thesis offers an assessment of modern society's understanding of health By analysing how this transformation in the health imaginary intersects with identity determinants such as gender, class and ethnicity. The rise of alternative health approaches and the opposition of these approaches to modern medicine have brought up the need to redefine social health. By analysing the social effects of current practices in the field of health, the study attempts to uncover the complex dynamics of the health imaginary in modern society, emphasising the need to reconsider health policies.