Türkiye'de 2000-2024 yılları arasında yayımlanmış, otizm spektrum bozukluğu ve müzik eğitimi konulu çalışmaların incelenmesi
Analysis of literature on autism and music education published between 2000 and 2024 in Türkiye
- Tez No: 915290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KAÇMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Müzik, herkes için olduğu gibi otizm spektrum bozukluğu olan bireyler için de hayatı renklendiren, sosyalleşmesine yardımcı olan, eğitim süreçlerine ve kişisel gelişimlerine önemli katkılar sağlayan bir sanat dalıdır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 2000-2024 yılları arasında otizm ve müzik eğitimi ortak alanında yazılmış lisansüstü tezleri ve makaleleri farklı değişkenlere göre analiz etmek ve ileride yapılacak olan araştırmalara katkıda bulunmaktır. Araştırmanın evreni otizm ve müzik eğitimi alanında yapılan tüm bilimsel çalışmalar olup, örneklemi ise 2000-2024 yılları arasında Türkiye'de otizm ve müzik eğitimi alanında yayımlanmış lisansüstü tezler ve akademik makalelerdir. Kullanılan örneklem“YÖK Ulusal Tez Merkezi”,“Google Akademik”(Google Scholar) ve ProQuest Dissertations & Theses Global (https://www.proquest.com) veri tabanlarında“otizm”ve“müzik eğitimi”anahtar kelimeleri kullanılarak yapılan taramalar sonucunda elde edilmiştir. Bu kapsamda, 18 adet lisansüstü tez ve hakemli dergilerde yayımlanmış 17 adet makaleye ulaşılmıştır. Örnekleme dâhil edilen tezler; türlerine, yıllara, üniversitelere, kullanılan araştırma yöntemlerine ve veri toplama araçlarına göre sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Music is a branch of art that, like every individual, adds color to the lives of individuals with autism spectrum disorder and helps them socialize, making significant contributions to their educational processes and personal development. The aim of this study is to analyze postgraduate theses and articles written on autism and music education in Turkey between 2000 and 2024 according to different variables and to provide insights into future document analysis studies related to autism and music education. The population of the research consists of all scientific studies conducted in the field of autism and music education, while the sample consists of postgraduate theses and academic articles published in Turkey between 2000 and 2024 in the field of autism and music education. The sample used was obtained through searches conducted using the keywords“autism”and“music education”in the“YÖK National Thesis Center”,“Google Scholar”, and ProQuest Dissertations & Theses Global (https://www.proquest.com) databases. In this context, 18 postgraduate theses and 17 articles published in academic peer-reviewed journals were accessed. The thesis included in the sample were classified according to their types, years, universities, research methods used, and data collection tools.