9–12 yaş arası öğrencilerin çizgisel gelişimleri ile dönem karne notları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Şarkışla İlçe Merkezi örneği)
Examination of the relationship between the linear development of students aged 9–12 and their semester report card grades (Example of Şarkışla District Center)
- Tez No: 915291
- Danışmanlar: PROF. DR. KANİ ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
9-12 yaş arası öğrencilerin çizgisel gelişimleri ile dönem karne notları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla yapılan bu araştırma, Lowenfeld'in çizgisel gelişim ve Piaget'in bilişsel gelişim dönemleri dikkate alınmak suretiyle, çocuğun çizgisel gelişim basamaklarındaki kazanımlara sahip olma seviyesi açısından yetilerinin en belirginleştiği dönem olan 9-12 yaş arası yani“Gerçekçilik”dönemindeki ortaokul öğrencilerini kapsamaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama tekniği ile korelasyon türü ilişkisel tarama modelinde yapılan bu araştırmanın örneklemini Sivas ili, Şarkışla ilçesi 15 Temmuz Milli İrade İmam Hatip Ortaokuluna devam etmekte olan 120 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler, örneklem grubundaki öğrencilerin hepsine“içinde yaşamak istediğiniz çevreyi çiziniz”konusu verilerek ve süreç içerisinde hiçbir şekilde öğrencilere müdahale edilmeyerek yaptırılan resimler ve örneklem grubundaki öğrencilerin 2023-2024 eğitim-öğretim yılı birinci dönemine ait karne bilgileridir. Öğrencilerin yapmış olduğu resimlerin değerlendirilmesinde Lowenfeld ve Piaget'in görüşleri doğrultusunda oluşturulmuş Tablo 2'deki renk, şema ve uzam öğelerine, yaratıcılık öğesinin de eklenmesi ile araştırmacı tarafından hazırlanan puanlama çizelgesi kullanılmıştır. Üç farklı alan uzmanı tarafından bu çizelge ile öğrenci resimlerini değerlendirilmiş ve elde edilen puanların örneklem grubundaki öğrencilerin çizgisel gelişimlerini yansıttığı kabul edilmiştir. Toplanan veriler basit korelasyon analizi ile işlenmiştir. Araştırma sonunda, öğrencilerin çizgisel gelişimleri ile Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım,/Teknoloji ve Tasarım derslerindeki başarıları arasında pozitif yönde, anlamlı ve orta güçlük düzeyinde bir ilişki tespit edilmiş ve çizgisel gelişim ile bahsi geçen derslerin olumlu yönde etkileşim halinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra öğrencilerin çizgisel gelişimleri ile Sosyal Bilgiler/T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi, Görsel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi ve Spor derslerindeki başarıları arasında pozitif yönde, anlamlı ancak düşük güçlük düzeyinde bir ilişki tespit edilmiştir. Son olarak öğrencilerin çizgisel gelişimleri belirlenirken kullanılan kriterlerden birisi olan yaratıcılık becerileri ile dönem karne not ortalamaları arasında pozitif yönde, anlamlı ancak düşük güçlük düzeyinde bir ilişki tespit edilmiştir. Yapılan bu araştırmanın sınırlılıkları göz önünde bulundurularak genel bir sonuçtan söz edecek olunursa, 9-12 yaş arası öğrencilerin çizgisel gelişimleri ile dönem karne notları arasında güçlük düzeyi derslere göre farklılık göstermekle birlikte pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki vardır. Bu sonuç çizgisel gelişim ve bilişsel gelişimin paralelliği konusunda daha önceden yapılmış olan çalışmaları destekler mahiyettedir.
Özet (Çeviri)
This study, conducted to reveal the relationship between the linear development of students aged 9–12 and their semester report card grades, encompasses middle school students aged 9–12, the“Realism”stage, where their abilities in the linear development steps of the child become most evident, considering Lowenfeld's stages of linear development and Piaget's cognitive development periods. The sample of this study conducted using the correlational survey model, one of the quantitative research methods, consists of 120 students attending the 15 Temmuz Milli İrade İmam Hatip Secondary School in Şarkışla district, Sivas province. The data in the study were obtained through drawings produced by the sample group students with the topic“Draw the environment in which you want to live,”without any intervention during the process, and the first semester report card information for the 2023–2024 academic year. In evaluating the students' drawings, a scoring rubric prepared by the researcher was used, adding the creativity element to the color, scheme, and spatial elements in Table 2, created in line with the views of Lowenfeld and Piaget. These drawings were evaluated by three different field experts using this rubric, and the scores obtained were accepted as reflecting the linear development of the students in the sample group. The collected data were processed with a simple correlation analysis. At the end of the research, a positive, significant, and moderate correlation was found between the students' linear development and their achievements in Turkish, Mathematics, Science, Foreign Language, Information Technologies and Software/Technology and Design courses, and it was concluded that linear development positively interacts with the mentioned courses. Additionally, a positive, significant but low-strength correlation was found between the students' linear development and their achievements in Social Studies/History of the Turkish Republic and Kemalism, Religious Culture and Ethics, Visual Arts, Music, Physical Education and Sports courses. Lastly, a positive, significant but low-strength correlation was determined between the creativity skills, which are one of the criteria used in determining the students' linear development, and their average semester report card grades. Considering the limitations of this research, it can be stated that there is a positive and significant correlation, though varying in strength depending on the courses, between the linear development of students aged 9–12 and their semester report card grades. This result supports previous studies on the parallelism between linear development and cognitive development.