7-9 yaş arası özel eğitim gören öğrencilerle normal gelişim gösteren öğrencilerin çizgisel gelişimlerindeki farklılığın tespit edilmesi üzerine bir çalışma
A study about the difference in drawing improvement degrees between the students in regular classes and the students with special needs
  1. Tez No: 278283
  2. Yazar: HİLAL BETÜL KİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada 7- 9 yaş arası özel eğitim gören öğrenciler ile normal eğitim gören öğrencilerin çizgisel gelişim basamaklarındaki farklılıkları üzerine bir çalışma olacaktır.Araştırma, 2008 / 2009 Eğitim- Öğretim yılı 2. dönemde Kocaeli ilinin Gebze ilçesindeki Özel Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Okulu'ndan 7 ? 9 yaş arası 10 öğrenci ve Dilovası ilçesindeki Mehmet Zeki OBDAN İ.Ö.O. okuyan 7 ? 9 yaş arası 10 ile yapılmıştır.Araştırmanın verilerini öğrencilerin ?Aile? ile ?Okul ve Öğretmen? konulu resim uygulama çalışmaları ve öğretmen görüşleri oluşturmaktadır. Araştırma nitel bir çalışma olup Gözlem Yöntemine dayanmaktadır.Araştırma verilerinin toplanabilmesi için, öğrencilere ?Aile? ile ?Okul ve Öğretmen? konuları verilerek bu konularda resim yapmaları istenmiştir. Bunun için çocuklara kendi sınıflarında ve iki ders saati süresi içinde ( 40+40) çalışmaları yaptırılmıştır. Çalışma esnasında özellikle Özel Eğitim öğrencileriyle iletim kurmak için sınıf öğretmenlerinden faydalanılmıştır. Ayrıca çalışmada sınıf öğretmenlerinin de görüşü alınarak değerlendirmelerde bulunulmuştur.Deney grubunun yapmış olduğu resimler üç uzman tarafından oluşturulan ve onaylanan değerlendirme kriteri doğrultusunda yine bu üç uzman tarafından oluşturulan ölçeğe göre puanlanmıştır. Değerlendirme kriteri ?Şema Yönünden?, ?Renk Yönünden? ve ?Kompozisyon Yönünden? olmak üzere üç bölümden ve toplam 12 maddeden oluşmaktadır. Bu sonuçlar 4. bir uzman ve araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a study about the difference in drawing improvement degrees between the students in regular classes and the students with special needs.This research was conducted in spring term of 2008-2009 Academic Year in Kocaeli ,Gebze with 10 students between the ages7 and 9 from Special Education School and Art Work Education School and also with 7-9 year old 10 students from Mehmet Zeki OBDAN Primary School.The data of the research is based on the art studies of the students about `Family? and `School and Teacher? and also the ideas of teachers.This research is a qualitative study and based on observation method.In order to collect the data of this research students were askedto draw pictures about `Family? and `School and Teacher?.For this work ,students were given two lesson time(40+40)in their own classes.During the study,the class teachers were asked for their help in orderto communicate beter with the students with special needs.Also some evaluations were made after taking the opinions of class teachers.The pictures drawn by the experiment group were graded according to evaluation criterion and measure which were created and approved by three experts.Evaluation criterion is composed of three parts;?In Respect of Shema?,?In Respect of Colour? and `In Respect of Composition? and also totally 12 articles.These results were evaluated by the fourth expert and researcher.