EVALUATION OF HEALTHCARE SERVICE ACCESSIBILITY IN URBAN REGIONS USING GIS
KENTSEL BÖLGELERDE SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİLEBİLİRLİĞİN CBS KULLANILARAK DEĞERLENDİRİLMESİ
  1. Tez No: 915303
  2. Yazar: DENİZ KARAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Ulaşım, Health Care Management, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Temel kentsel hizmetlere erişim, sağlık hizmetleri (SH) de dahil olmak üzere, farklı SH noktalarının dağılımına ve bunlara erişim imkanı veren mevcut ulaşım modlarının dağılımına bağlıdır. Bu tezin ana odağı, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında farklı analiz araçları kullanılarak bir kentsel bölgedeki SH'lerin erişebilirliklerinin değerlendirilmesidir. Birincil SH noktası olan Aile Sağlık Merkezleri (ASM'ler), temel hizmetler ve kolay erişim için planlandığından, yürüyüş için hizmet alanları değerlendirilmelidir, buna karşın ikincil sağlık hizmetleri olarak kategorize edilen hastaneler, daha büyük ve daha karmaşık SH talebine cevap verirler, bu nedenle motorlu erişilebilirlik, yani özel araç (PC) ve toplu taşıma (PT) açısından değerlendirilir. İlki, ağ-mesafe tabanlı hizmet alanı aracı kullanılarak değerlendirilebilir; ama ikincisi, kentsel alanın küçük parçalara bölünmesi ile oluşturulacak birimlerin, en yakın hastaneye olan erişilebilirliğinin incelenmesi için rota analiz aracı kullanılmasını gerektirir. Bir kentsel altbölgenin PC ve PT tabanlı erişilebilirliği arasındaki seyahat süresi farkı,“PT Dezavantajı”olarak tanımlanabilir. Konya şehrindeki 198 ASM ve 15 hastanenin erişilebilirliğini sayısal olarak hesaplanmıştır. Sonuçlar, ASM'lerin merkezi alanlarda daha eşit bir şekilde dağıldığını, ancak sanayi bölgelerinde (kuzeydoğu), yeni gelişen dış mahallelerde (kuzeybatı) ve düşük yoğunluklu bahçeli konut alanlarında (güney ve güneybatı) seyrek olduğunu göstermektedir. Bu alanlar ayrıca sınırlı rotalar ve düşük hizmet sıklığı nedeniyle önemli PT dezavantajı yaşamaktadır. Bulgular, PT altyapısını geliştirme ve şehir genelinde sağlık hizmetlerine eşit erişimi sağlama ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Access to basic urban services, including healthcare services (HSs), depends on the distribution of different HS points and the available transportation modes to reach them. The main focus of this thesis is the evaluation of distribution of HSs in an urban region, using different analyses tools in the Geographical Information Systems (GIS) environment. As Family Healthcare Centers (FHCs), are the primary HS, are planned for basic services and easy access, their service areas for walking should be evaluated, whereas such as hospitals, categorized as secondary healthcare services (SHSs), serve bigger and more complicated HS demand, thus, would be evaluated for motorized accessibility, i.e. private car (PC) and public transit (PT). The former is evaluated using the network-distance based service area tool; the latter required urban grid generation, where the accessibility of each unit to the nearest hospital is calculated using route analysis tool. The travel time difference between the PC- and PT-based accessibility of a grid is defined as the“PT Disadvantage”. Numerical results of accessibility of 198 FHCs and 15 hospitals in the city of Konya. Results show more evenly distribution of FHCs in central areas, but sparsely in industrial zones (northeast), newly developing outskirts (northwest), and low-density recreational housing areas (south and southwest). These areas also experience significant PT disadvantage due to limited routes and low service frequency. The findings highlight the need to enhance PT infrastructure and ensure equitable access to healthcare services across the city.