Designing inquiry physics laboratories with metacognitive scaffolds to enhance engagement in scientific practices
Bilimsel uygulamalara katılımı artırmak için üstbilişsel desteklerle sorgulayıcı fizik laboratuvarları tasarlama
- Tez No: 915304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin bilimsel uygulamalara katılımlarının gelişimini ve bu uygulamalarda üstbilişsel aktivitelerin rolünü incelemek için SRL destekli bir bağlamda öğrencilerin üstbilişsel aktivitelerini destekleyen sorgulamaya dayalı otantik bir laboratuvar öğrenme ortamı tasarlamaktır. Çalışma tasarım tabanlı bir araştırma olarak yürütülmüş ve dört kadın fizik öğretmenliği lisans öğrencisini kapsamıştır. Bu çalışmada, öğrencilerin üstbilişsel etkinliklere katılımının üstbilişsel destekleri takip edip etmediği, videoların kodlanmış bölümleri üzerinde gecikme-sıralı analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin her bir bilimsel uygulamada yer aldıkları üstbilişsel etkinlikler, videoların kodlanmış bölümleri ile MAXQDA kod eş-oluşum modeli (kod kesişimi) kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin bilimsel uygulamalara katılımları video ve dokümanlar üzerinden kodlanarak notlandırılmış ve değişimler NRC (2012) çerçevesi dikkate alınarak geliştirilen bir rubrik yardımıyla özetlenmiştir. Belirli bir üstbilişsel aşama için verilen destekleri, veriliş amacına uygun üstbilişsel etkinlikler takip etmiştir. Öğrencilerin aynı fazdaki üstbilişsel etkinlik aşamalarına katılımları da birbirini takip etmiştir. Öğrenciler, verileri analiz etme ve yorumlama hariç tüm bilimsel uygulamalarda planlama, tüm bilimsel uygulamalarda izleme, soru sormada yönlendirme, araştırmayı planlama ve yürütmede yürütme, açıklama oluşturmada detaylandırma ve kanıtlardan argüman oluşturmada değerlendirme etkinliklerine katılmışlardır. Öğrenme sürecinin sonunda, öğrenciler kanıtlardan argüman çıkarma konusunda üç puan ve diğer tüm bilimsel uygulamalar için dört puan almıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to design an inquiry-based authentic laboratory learning environment that supports students' metacognitive activities in an SRL-supportive context to examine the progress of their engagement in scientific practices and the role of metacognitive activities in these practices. The study was conducted as design-based research and included four female undergraduate physics teaching students. This study analyzed whether students' engagement in metacognitive activities followed the metacognitive scaffolds by using Lag-sequential analysis on the coded sections of the videos. The metacognitive activities that students were involved in each scientific practice were analyzed by using code co-occurrence model (code intersection) with the coded sections of the videos. Students' participation in scientific practices was coded and graded on videos and documents, and the changes were summarized with the help of a rubric developed considering the NRC (2012) framework. Scaffoldings given for a particular metacognitive phase were followed by corresponding metacognitive activities. Students' engagement in the same phases of metacognitive activities was also sequential. Students were engaged in planning activities in all scientific practices except for analyzing and interpreting data, monitoring activities in all scientific practices, orienting activities in asking questions, executing activities in planning and carrying out investigation, elaborating activities in constructing explanations, and evaluating activities in engaging arguments from evidence. At the end of the learning progression, students scored three points for engaging arguments from evidence and four points for all other scientific practices.