Göçmenlerin algıladığı sosyal desteğin kültürleşme stresi ve ayrımcılık düzeyleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 915323
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ŞENKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma kültürleşme stresi, ayrımcılık ve sosyal destek kavramlarına açıklık getirerek bu kavramlar arasındaki karmaşık ilişkileri literatürdeki verilere dayanarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde kültürleşme stresinin ve ayrımcılık algısının göçmenler üzerindeki negatif etkilerinin hafifletilmesinde sosyal desteğin önemli bir rol oynadığı ortaya konmuştur. Diğer yandan sosyal destek ve ayrımcılık arasındaki negatif ilişki, ayrımcılığın kültürleşme stresini arttırırken sosyal destek algısının bu ilişkinin gücünü belirlemede etkin bir faktör olduğu keşfedilmiştir. Ayrıca, sosyal destek algısının güçlendirilmesinin, ayrımcılık duygusunu telafi etmesine ve kültürleşme stresinin azalmasında yardımcı olabileceğini göstermektedir. Sosyal desteğin kültürleşme stresi ve ayrımcılık algısı arasındaki ilişkideki rolünü değerlendirmenin de literatüre önemli bir katkı sunulacağı düşünülmüştür. Bununla birlikte bu çalışma, kültürleşme stresi ile başa çıkma stratejilerini anlamak isteyen profesyoneller için önemli bir kaynak olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to clarify the concepts of acculturative stress, discrimination and social support and to reveal the complex relationships between these concepts based on data in the literature. Upon evaluating the collected data, it was revealed that social support has a partial mediating effect between acculturation stress and discrimination. Thus, it was concluded that social support plays a significant role in mitigating the negative effects of acculturation stress on immigrants. On the other hand, the social support between discrimination and acculturation stress indicates that social support may limit acculturation stress, with social support being identified as an effective factor in determining the strength of this relationship. This indicates that strengthening social support perception may help reduction acculturation stress and perception of discrimination. It is thought that evaluating the role of social support in the relationship between acculturative stress and perception of discrimination will also be an important contribution to the literature. In addition, this study can be an important resource for professionals who want to understand strategies for coping with acculturative stress.