Karbonmonoksit zehirlenmelerinde tedavi öncesi ve sonrası biyokimyasal parametrelerin değişimi ve kardiyak hasar ile ilişkisi
The changes in biochemical parameters and the relationship with cardiac damage before and after treatment of carbon monoxide poisoning
- Tez No: 91533
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, farklı düzeylerde ayçiçek yağı ihtiva eden rasyonlar ve sadece arpa ile beslenen kazların serum, derialtı ve abdominal yağ dokularındaki esansiyel yağ asitleri ve canlı ağırlık üzerine olan etkisi incelendi. Herbiri 11 adet olmak üzere, 5 gruptan oluşan, 55 adet kaz palazı kullanıldı. Birinci grup kontrol grubunu oluşturdu. İkinci, üçüncü ve dördüncü gruplar sırasıyla % 2, 4 ve 6 oranlarda ayçiçek yağı katılan rasyonlarla beslendi. Beşinci grubun rasyonunu Kars Yöresinde kaz beslemede tek konsantre yem olarak kullanılan arpa oluşturdu. Deneme süresi 17 hafta olarak, iki kısımdan oluştu, tik uygulama 0-6 hafta arasında olup, gruplara ayırmaksızm tüm kaz palazları % 22,13 ham protein ve 2995 Kcal/kg ME ihtiva eden rasyonla beslendi. İkinci uygulama ise 6-17 hafta arasında olup, 5 gruba ayrıldı. Bunlardan I, II, IH ve IV. grup yaklaşık olarak % 15.6 ham protein ve 2960 Kcal/kg ME ihtiva eden rasyonlarla beslenirken, V. grup % 1 1 ham protein ve 2650 Kcal/kg ME ihtiva eden rasyonla beslendi. Canlı ağırlıkların belirlenmesi amacıyla kaz palazlan haftada bir tartıldı. Deneme sonunda elde edilen canlı 'ağırlıkların gruplara göre ortalama değerleri kontrol grubunda 4672 ± 129 g, deneme gruplarında sırasıyla 4823 ± 165, 4972 ± 121, 5144 ± 150 ve 4530 ± 136 g olarak bulundu. Rasyonlara ilave edilen yağ miktarlarına orantılı olarak cardı ağırlıkta artış olmasma karşın, I-III, II-IH, IH-V ve IV- V.
Özet (Çeviri)
High Performance Liquid Chromatographic Analysis of Serum and Adipose Tissues Esantial Fatty Acids In Geese Fed Diets Containing Different Levels of Sunflower Oil and The Investigation of The Effects of Diets On Live Weight In this study, the essential fatty acids in the sera, subcutan and abdominal fatty tissues of geese fed with rations contained different levels of sunflower oil and only barley, their effects on living weight was searched. 55 chick geese of five groups, each containing 1 1 members, were used. The first group was the control group. The second, thirt and fourth groups were fed with the rations added 2%, 4% and 6% of sunflower oil, respectively. The barley which is used as being the only feed in feeding goose in Kars resion, costituted the retion of the fifth group. Examination time was 17 weeks in two sections the first examination was between 0-6 weeks and all the chick geese were fed with rations containing 22.13 % raw protein and 2995 Kcal/kg ME without grouping. And the second examination was between 6-17 weeks and was grouped into five. Whereas the I, II, III and IV group chick geese were fed with rations containing about 15.6 % raw protein and 2960 Kcal/kg ME, the V th group was fed with ration containing about 1 1 % raw protein and 2650 Kcal/kg ME. In order to determine the living weights, the chick geese were weighed once a week. The average values of living weights obtained at the end of experimend were in control group 4672 ± 129 g, in experimental groups 4823 ± 165, 4972 ± 121, 5144 ±150 and 4530 ± 136 g respectively. Although there was an increase in living weight in relation to the amount of oil added to the relations, it was significind between the I-m, n-m, m-V and IV-V.