Boosting stability and efficiency in perovskite solar cells by utilization of passivators and organic charge carriers
Passivatorlar ve organik yük taşıyıcıların kullanımıyla perovskit güneş hücrelerinde stabilite ve verimliliğin artırılması
  1. Tez No: 915342
  2. Yazar: ZEYNEP GÖZÜKARA KARABAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH GÖRKEM GÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kurşun bazlı perovskit malzemeler, yüksek absorpsiyon katsayısı, taşıyıcı hareketliliği ve ayarlanabilir bant aralığı gibi olağanüstü özellikleri nedeniyle fotovoltaikler için umut verici bir seçenektir. Ancak, perovskit güneş hücrelerinin (PGH'lerinin) kararlılığını artırmak önemli bir zorluktur. Bu zorluğa yönelik etkili stratejilerden biri, ağırlıklı olarak feniletilamonyum (PEA+) tuzlarına dayalı 2D perovskitlerin kullanıldığı yüzey pasivasyonudur. Bu tezde gerçekleştirilen sistematik çalışmalar, m-BrPEAI gibi halojenlenmiş PEA+ tuzlarının yüksek verimlilikler (%23,42) sağladığını, ancak m-ClPEAI ile işlem görmüş hücrelerin üstün kararlılık ve yeniden üretilebilirlik sunduğunu ortaya koymuştur. Özellikle metoksile edilmiş PEA+ tuzları, o-OMe-PEAI gibi, kusur yoğunluğunu ve ışıma olmayan rekombinasyon oranlarını azaltarak %23'ün üzerinde güç dönüşüm verimliliklerine (PCE) ulaşılmasını sağlamaktadır. Yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) bu iyileştirmelerin, uygun oluşum enerjilerinden ve optimal moleküler yönelimlerden kaynaklandığını öne sürmektedir. Ayrıca, DFH tabanlı NiOx pasivasyon molekülleri ve fullerene alternatif termal olarak buharlaştırılabilir NDI türevlerinin tasarımı ve sentezi gerçekleştirilmiş ve tersinir PGH'lerindeki ön performansları gösterilmiştir. Polimerik pasivasyon katmanları, PGH'lerinin performansını artırma potansiyeline sahiptir. Diketopirolopirol (DPP) bazlı polimerlerin, sezyum formamidinyum metilamonyum (CsFAMA) bazlı perovskitlere entegrasyonu, kristalizasyon, kusur yönetimi ve termal kararlılığı iyileştirmektedir. Bu çalışmada, polimerik katkı malzemesi 1 (poly-ADD1) polimerini içeren PGH'leri, modifiye edilmemiş hücrelere kıyasla %21 oranında daha yüksek verimlilik sağlamıştır. Bu hücreler, ortam koşullarında 85°C'de 1600 saat depolama sonrası verimliliklerinin %67'sini korurken, referans hücrenin başlangıç veriminin %29'unu koruduğu gözlenmiştir. Bu araştırma, yenilikçi pasivasyon tekniklerinin geliştirilmesine ilişkin kritik bilgiler sunmaktadır. PGH'lerinin kararlılık sorunlarına çözümler sunarak ticari uygulamaları için önemli bir adım atmaktadır
Özet (Çeviri)
Lead-based perovskite materials are promising in photovoltaics due to exceptional properties such as high absorption coefficients, carrier mobility, and tunable bandgap. However, enhancing the stability of perovskite solar cells (PSCs) is a critical challenge. One effective strategy is surface passivation, mainly using 2D perovskites based on phenylethylammonium (PEA+) salts. Systematic studies conducted in this thesis revealed that halogenated PEA+ salts, like meta-bromo phenylethylammonium iodide (m-BrPEAI), yield high efficiencies (23.42 %). In contrast, meta-chloro phenylethylammonium iodide (m-ClPEAI)-treated cells provide superior stability and reproducibility. Methoxylated PEA+ salts, particularly ortho-methoxy phenylethylammonium iodide (o-OMe-PEAI), reduce defect densities and nonradiative recombination rates, leading to power conversion efficiencies (PCEs) over 23%. Density functional theory (DFT) suggests these improvements result from favorable formation energies and optimal molecular orientations. Furthermore, the design and synthesis of thermally evaporable fluorene-based (DFH) NiOx passivation molecules and naphthalene diimide (NDI) derivatives as fullerene alternatives were realized. Their preliminary performance was demonstrated in inverted PSCs. Polymeric passivation layers have great potential to enhance the performance of PSCs. Diketopyrrolopyrrole (DPP)-based polymers integrated into cesium formamidinium methylammonium (CsFAMA)-based perovskites improve crystallization, defect management, ambient and thermal stability. In this work, PSCs utilizing novel polymeric additive 1 (poly-ADD1) achieve efficiencies of nearly 21%, significantly surpassing those of unmodified cells. It retains 67% of its efficiency after 1600 hours of storage at 85°C in an ambient environment compared to reference devices, retaining 29% of its initial PCE. This research provides critical insights into the development of innovative passivation techniques. It offers solutions to the stability challenges of PSCs and extends their longevity within the industry.