Ağız diş sağlığı okuryazarlığının hastaların ağız diş sağlığı ve yaşam kalitesiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of oral health literacy and patients' oral HEALTH-related quality of life
- Tez No: 777917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER KAPTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı hastaların ağız ve diş sağlığı okuryazarlığı seviyelerinin ağız diş sağlığı ve yaşam kalitesiyle ilişkisinin değerlendirilmesidir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Kliniğine başvuran sistemik olarak sağlıklı 18-65 yaş arası 306 hastaya gönüllülük esasına dayanarak ağız diş sağlığı okuryazarlığı düzeyini ölçen Diş Hekimliğinde Yetişkin Okuryazarlığının Hızlı Tahmini (REALD-30) ölçeği, ağız ve diş sağlığıyla ilişkili yaşam kalitesini düzeyini ölçen Ağız Sağlığı Etki Profili (OHIP-14) ölçeği, sosyodemografik verileri değerlendiren bir ölçek ve bireyin ağzındaki çürük, kayıp, dolgulu diş sayısının toplamını belirlemek için DMFT indeksi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programına yüklenerek verilerin analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between oral and dental health literacy levels of patients and their oral health and quality of life. The study carried on a voluntary basis in 306 systemically healthy patients aged 18-65 years who applied to Sivas Cumhuriyet University Faculty of Dentistry Restorative Dentistry Clinic. The Rapid Estimation of Adult Literacy in Dentistry (REALD-30) scale, which measures the oral and dental health literacy level, Oral Health Impact Profile (OHIP 14) scale, which measures the level of dental health-related quality of life, a scale that evaluates sociodemographic data, and the DMFT index to determine the sum of the number of decayed, lost and filled teeth in the individual's mouth were applied to volunteers. The obtained data were loaded into the SPSS program and the data were analyzed. It was observed that there was a relationship between oral health literacy and tooth brushing frequency, marital status, reason for applying to faculty, education level, monthly income; between oral health-related quality of life and last dental visit, gender, reason for applying to faculty; between DMFT scores and marital status and the reason for applying to the faculty.