Erişkin bireylerde siberkondri düzeyi ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitude and behavior levels regarding pre-marital health screening among individuals applying to family health centers
- Tez No: 945755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Tıpta Uzmanlık Tezi ERİŞKİN BİREYLERDE SİBERKONDRİ DÜZEYİ VE İLİŞKİLİ FAKTÖRLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ Elif MUSELLİM Karabük Üniversitesi Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Habibe İNCİ Haziran 2025, 103 sayfa Giriş ve Amaç: Bu çalışma, erişkin bireylerde siberkondri düzeylerini belirlemek ve siberkondri ile ilişkili demografik, davranışsal ve psikososyal faktörleri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bireylerin sağlıkla ilgili bilgi arama davranışlarında artış gözlenmiş ve bu durum, sağlık kaygısının yeni bir boyutu olan siberkondri kavramını ön plana çıkarmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01.05.2024-01.11.2024 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ile Karabük İl Sağlık Müdürlüğü'ne v bağlı çeşitli Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran, 18-65 yaş aralığındaki 525 birey üzerinde kesitsel tanımlayıcı araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, katılımcıların sosyodemografik özellikleri, sağlıkla ilgili internet kullanım davranışları ve siberkondri düzeylerini ölçen yapılandırılmış bir anket formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 29.0 programı ile analiz edilmiş; yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, ANOVA ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların büyük bir kısmı (%78,3) sağlıkla ilgili bilgi aramak için interneti aktif olarak kullandığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis EVALUATION OF KNOWLEDGE, ATTITUDE AND BEHAVIOR LEVELS REGARDING PRE-MARITAL HEALTH SCREENING AMONG INDIVIDUALS APPLYING TO FAMILY HEALTH CENTERS Elif MUSELLİM Karabük University Faculty of Medicine Department of Family Medicine Thesis Advisor: Assoc. Prof. Dr. Habibe İNCİ June 2025, 103 pages Objective: This study aimed to determine the levels of cyberchondria among adult individuals and to evaluate the demographic, behavioral, and psychosocial factors associated with cyberchondria. With the widespread use of the Internet, an increase in online health information-seeking behavior has been observed, leading to the emergence of a new dimension of health anxiety known as cyberchondria. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted between 01.05.2024 and 01.11.2024 with 525 individuals aged 18–65 years who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic at Karabük University Training and Research Hospital and affiliated Family Health Centers. Data were collected using a structured viii questionnaire assessing sociodemographic characteristics, online health information-seeking behaviors, and cyberchondria levels. The data were analyzed using SPSS 29.0 software with descriptive statistics, t-tests, ANOVA, and correlation analyses. Results: A majority of participants (78.3%) reported actively using the Internet to seek health-related information.